Премиерът посъветва да не се четат толкова руските медии, Иван Костов вижда оказване на натиск чрез публикациите за „Южен поток“

22 октомври 2009 00:18   4921 прочита


Сини и червени депутати искат кабинетът да реши за енергийните проекти

Публикациите в руските медии, че България може да бъде извадена от проекта „Южен поток“ разбуниха духовете в парламента. От Синята коалиция определиха твърденията като част от руската тактика за натиск върху България. От БСП поискаха правителството час по-скоро да каже каква е позицията ни за енергийните проекти. Премиерът Бойко Борисов не пожела да коментира написаното в руските медии. Съветвам ви да не четете толкова медии, за да не ме карате да коментирам това, което му е хрумнало на някой, обърна се той към журналистите. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е на работно посещение днес в Москва по покана на руските си колеги.
България не е уведомена за намерение на Русия страната ни да бъде изключена от изграждането на газопровода „Южен поток“. Това се посочва в съобщение на Българския енергиен холдинг. Във вторник руското издание „Комерсант“ написа, че България ще бъде отстранена от проекта, а в него се включва Турция. Коментарът дойде, след като същия ден Сърбия подписа с Русия за това „Южен поток“ да премине през територията ,.
Руските медии провокират българските с твърдението, че България може да бъде извадена от проекта „Южен поток“, да задават въпроси, обясни съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. По думите му България трябва да развива проекта „Набуко“, защото той е „истинската диверсификация на доставчиците“. Категорично е спекулация, че България може да бъде заобиколена по проекта „Южен поток“, коментира и лидерът на СДС Мартин Димитров. Според него това е форма на натиск върху българския парламент, обществото и правителството. По думите на Димитров принципът на работа в предишното правителство е бил „Русия дава Станишев подписва“. Ясно е, че едновременно не можем да реализираме „Южен поток“, „Набуко“, „Бургас - Александруполис“. Трябва да видим кои проекти са приоритетни и по-важни за България. За мен това са проектите, които водят до повече от една тръба и невъзможността една страна да спира газа или петрола за България, т.е. „АМБО“ и „Набуко“ са по-важните проекти, заяви той. Забавянето на позицията на България за енергийните проекти с Русия поставя на сериозен риск осъществяването им. Правителството трябва в максимално кратки срокове да заяви позицията си по темата, заяви депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров. По думите му, България не е единствената страна, която може да осъществи тези проекти. Той даде пример с газопровода „Бургас-Александруполис“, който изцяло може да мине на турска територия, което не е в стратегическите интереси на Русия, но може да се случи, ако правителството забави позицията си. Информацията, че България е изключена от изграждането на „Южен поток“, е несериозна и нереалистична, каза още Румен Овчаров във връзка с публикации по темата в руски медии. Според него това са спекулации, свързани с грешно интерпретиране на части от споразумението за преминаването на подводната част на проекта през турски териториални води, което е било договорено между Русия и Турция преди месец и не засяга интересите на България.
Румен Овчаров обясни, че може да се стигне и до искане за изслушване на премиера Бойко Борисов по темата за големите енергийни проекти. Не бих искал с лека ръка да се отказваме от предимствата, които така или иначе вече са завоювани. Ако пропуснем да реализираме тези проекти, то ще бъде нещо от рода на това, което направиха Иван Костов и Евгений Бакърджиев 1998 г., припомни той.
Според него тогава по договореностите, които сме имали, сега България е можела да транзитира 30 млрд. куб. м газ. Тогава те решиха, че България не може да бъде заобиколена и Русия, иска или не иска, ще трябва да се съобразява с техните желания. Оказа се, че България може да бъде заобиколена. Беше построен „Син поток“ и сега ние не транзитираме 30 млрд., а 17 млрд. куб. м, детайлизира Овчаров. Дано сега съветниците на премиера не го въвлекат в заблудата, каза той. Проектът „Бургас - Александруполис“ е в изключително напреднала фаза. Ако се случи нещо с този проект, не само че ще загубим 30 млн. долара постъпления годишно и дългосрочна загуба на икономически и стратегически интереси, но и ще загубим тези средства, които вече са вложени, коментира Асен Гагаузов.
„Бургас-Александруполис“, „Южен поток“ и АЕЦ Белене вървят анблок и ако България продължава да има някаква неопределеност към тези проекти, и отношението към страната ще бъде такова. Споразумението между Русия и Турция е една корекция на „Южен поток“. Става въпрос за тръбопроводите му в самото море. Това каза в предаването „Преди всички“ на БНР Йордан Костадинов, бивш депутат и член на енергийната комисия. По думите му загубите за страната ни от евентуалното заобикаляне на „Южен поток“ ще бъдат колосални. Той допълни, че ако „Южен поток“ по някакъв начин мине през Турция, в следващите години тя ще контролира около 9-10% от основните световни енергоносители. Според Костадинов разнопосочните сигнали в политиката не се прощават и новото правителство трябва по-скоро да изработи становището си по трите проекта. Според Петър Димитров правителството спешно трябва да реши дали България ще участва, или не, в проектите.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар