Предлагаме на Македония проект на договор за добросъседство
Николай Младенов инициира дебат за стратегията Европа 2020
Българското правителство е изготвило проект на договор за добросъседство с Македония, който в момента се обсъжда от македонската страна. Това обяви говорителката на Министерство на външните работи Весела Чернева на първия си редовен брифинг след поемане на поста.
Още на срещата между българския и македонския премиер в София в средата на ноември миналата година Бойко Борисов обяви, че въз основа на декларацията, подписана между двете държави през 1999 г., се надява в най-скоро време да бъде подписан и договор за добросъседство.
В подготвения от българска страна документ акцентът е поставен върху възможностите за активно сътрудничество преди всичко в областта на икономиката, инфраструктурата, енергийните проекти, борбата с трансграничната престъпност, обясни Чернева. В него обаче има и текст, който цели конституиране на добросъседските отношения и прекратяване на езика на омразата.
По отношение на случая Спаска Митрова, който предизвика обтягане на отношенията между София и Скопие, говорителката на външното министерство коментира, че българската страна иска на всяка цена за избегне политизирането на този процес. МВнР е направило необходимите постъпки и се надява да има свой представител на насроченото за 11 март последно заседание по делото за родителски права. Надяваме се на справедливо правосъдие както за Митрова, така и за всички македонски граждани с български паспорти, подчерта Весела Чернева.
Отношенията между България и Македония влизат в по-широкия контекст на политиката на страната ни по отношение на Западните Балкани. Преразглеждането на тази политика е една от по-дългосрочните цели, които си поставя екипът на министър Николай Младенов. Искаме да сме готови с предложения за предстоящата през юни среща на върха в Сараево, на която да бъде отново повторен ангажимента на ЕС към интеграцията на страните от региона, отбеляза говорителката.
Сред другите инициативи, които възнамерява да предприеме министър Младенов, е обсъждането на стратегия Европа 2020 - една от основните теми на провелата се миналата седмица среща на външните министри на ЕС в Кордоба, Испания. Превеждането й в български контекст ще бъде усилие на цялото правителство, заяви Чернева, като допълни, че първата стъпка в тази посока ще бъде направена още на днешното редовно заседание на Министерския съвет.
Очаква се да бъде постигнато съгласие за дата, на която ще се проведе специално обсъждане на стратегията с министрите, които имат отношение към целите, заложени в нея. Необходима е максимално широка дискусия с участието на всички държавни институции, на неправителствения сектор и българския бизнес, отбеляза говорителката на министерството.
Друга основна тема, обсъждана от първите дипломати на страните-членки на ЕС в Корбода, е бъдещата Служба за външна дейност на ЕС. България подкрепя усилията на Върховния представител за външната политика Катрин Ащън да създаде ефективна и устойчива дипломатическа служба, подчерта Весела Чернева. Разбирайки важността тя да бъде съставена от най-добрите представители, които страните-членки могат да предложат за попълване на нейния щат, считаме, че е необходимо да бъде постигнат географски баланс на представителството, с което имаме предвид, че новите страни-членки са сравнително по-малко представени в европейските институции, които ще излъчват дипломатите в новата служба, допълни тя.
В момента се налага идеята, че набирането на служители в бъдещата дипломатическа служба трябва да стана на принципа на показаните от тях качества на европейската сцена. По думите на Чернева това поставя новите членки, в това число България и Румъния, в по-неизгодно положение.
Защо не спите господа?Да не би да сънувате ослепените самуилови войници?Дано слепите очи на тези горди мъченици ви покажат пътя,защото вие сте се изгубили из редовете на сръбската и "македонска" история.Или пък сънувате Василий ІІ Българоубиец?Той също ще ви каже истината,защото и до днес душата му не може да намери покой.Но запомнете!
"Каде и да одиш,каде и да шеташ,не се срами,не се плаши българин да си!"
Няма по-грозно нещо от непризнателността. На някои не им се иска да “си припомнят”, че майка България приюти стотици хиляди български бежанци от Егейска и Вардарска Македония, че подслони и подкрепяше всички революционери от ВМРО, че даде живота на над 60 хиляди свои синове за освобождението на българите от поробена Македония,
че първа призна независимостта на Вардарска Македония, че осигури икономически и политически коридор на тая държавица през време на Гръцкото ембарго, че я въоръжи, за да спре албанската инвазия и т.н. и т.н. Брат брата не храни, но тежко но онзи, който го няма. Това ли искат Скопските сърбомани ? Ами тогава ще си го получат. Гърците, сърбите и албанците “работят” неуморно по тоя въпрос.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.