Правото да се строи в гори под въпрос
Под натиска на еколози изтеглят спорни текстове в закона
Под натиска на неправителствените организации Министерството на земеделието и храните ще изтегли част от спорните текстове в новия Закон за горите. Той беше приет преди седмица от правителството, но предизвика недоволството на еколози заради дупки, които позволяват в някои територии да се строи. По думите на Найденов един от текстовете, който ще бъде изтеглен, е възможността да се използват за разширение на населени места след влязъл в сила общ устройствен план гори, които са собственост на държавата. Еколозите са на мнение, че така “ще се отвори огромна порта за застрояване” в горски територии, при това - по решение на местната власт.
Ще отпадне и възможността общините да управляват природните паркове. Преди седмица зам.-министър Георги Костов поясни, че това е само възможност и европейска практика. ЕК пък нарече замените български патент! Според еколози конкретно разписаният текст се отнася единствено до парковете “Беласица”, “Сините камъни” и “Рилски манастир”, след което Найденов си призна, че едва сега разбира това, и оттегли и този текст. Новият Закон за горите за първи път реално разделя стопанските дейности от контролните функции. Идеята е да се създаде един силен контролен орган, който ще бъде изцяло на бюджетна издръжка, заяви Найденов.
Той посочи, че ще бъдат увеличени и правата на горските стражари и по този начин реално те ще имат възможност да се борят с незаконната сеч в гората. Незаконната сеч в момента е един от най-големия бич и годишно България губи от нея близо 50 млн. лв. Реалният добив на дървесина е около 4.1 млн. куб. М, или с оборот от около 200 млн. лв. Докато незаконният е към 1 млн. куб. м, каза още министър Найденов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.