Правителството забрани вноса на генномодифицирана царевица
Мирослав Найденов
България за първи път се възползва и наложи предпазна клауза върху генномодифицирана царевица на Монсанто 810, която е разрешена в ЕС, но страните-членки имат право едностранно да наложат предпазна клауза, каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. На заседанието си Министерският съвет взе решение, с което наложи забраната.
От 27-те страни-членки на ЕС в шест вече е наложена такава забрана.
Найденов увери, че у нас такава царевица не се е произвеждала. Той отбеляза също така, че има начини за контрол върху посадъчния материал. Вносът ще се контролира от граничните власти и от Агенцията по храните.
“Поели сме категоричен курс към забрана за отглеждане на такива сортове”, добави министърът.
Със забраната се гарантира предпазването на българското земеделие и околната среда от възможността за създаване на устойчивост спрямо bt-протеина в целевата и нецелевата флора и фауна и за неговото натрупване в почвените екосистеми.
Министърът отбеляза, че Бразилия, Аржентина, Канада и САЩ са настояли за подкрепа в искането им да бъдат за допускани в ЕС фуражи и храни с минимални технически остатъци от ГМО. “Аз им казах, че категорично ще гласувам “против” на Съвета на министрите и няма да подкрепим тази инициатива”, каза Найденов. През март 2010 г. с пълно мнозинство парламентът забрани отглеждането на ГМО на територията на страната с приетите окончателно промени в Закона за генетично модифицирани организми.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.