Правителството реши: Финансови квестори влизат в държавните предприятия

14 октомври 2011 00:16   1 коментар   6923 прочита

Правителството одобри проектозакон за изменение и допълнение на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, с който се предвижда назначаване на финансови квестори в големи дружества, които са собственост на държавата или тя има участие в тях.

Квесторите  ще следят харчовете на държавните дружества и ще алармират при злоупотреби. 

Квесторът ще се назначава със заповед на министъра на финансите за определен период от време, като за позицията могат да бъдат определяни лица, които отговарят на конкретни условия. Средствата за прилагането на тази функция ще бъдат осигурени от бюджета на МФ, пише в одобрения законопроект.

Финансовият квестор ще осъществява контрол за законосъобразност, ефективност, ефикасност и икономичност преди поемане на финансови задължения и извършване на разходи.

Той ще има право на свободен достъп до служебните помещения, ръководството, персонала и всички активи на организацията във връзка с осъществяването на тази дейност.

Освен това ще има правомощия да изисква всички документи и достъп до цялата информация, която се съхранява в организацията и е необходима за осъществяването на неговата дейност.

За периода на установяване на системата за предварителен финансов контрол финансовият квестор ще изготвя ежемесечен доклад до министъра на финансите, който ще съдържа информация за извършените от него проверки, за случаите, в които е поето задължение или е извършен разход въпреки неговия отказ, за дадените разрешения и откази, за констатираните проблеми и причините, които ги пораждат.

Във връзка с реформите в публичната администрация с цел оптимизиране на публичните разходи и след преоценка на необходимостта от съществуването на надзорен орган, който да подпомага и осигурява независимостта на изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС”, е предложено прекратяване на съществуването на Одитен комитет към агенцията. Взети са предвид както фактът, че липсва изрично изискване от страна на ЕК за неговото функциониране, така и резултатите от дейността на агенцията, укрепеният административен капацитет и утвърдената й репутация на обективен и независим одитен орган.

1 коментар
14 Октомври 2011 06:01 | Чичо от село
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Звучи като добра идея... Финансов надзор от страна на Министерството на финансите във държавните и с държавно участие фирми, че то и сега го има... Всичко най вероятно ще се сведе до" партийни" назначения на високопоставени в йерархията членове на партията, която е на власт... Премахнаха разните "бордове на директорите", които бяха много удобни за партийни назначения и сега се чудят как да се намери нова ниша за заслужилият ариегард след изборите.. Спомням си по времето на Костов, имаше назначен някакъв син, партиен деятел с ценз вечерна гимназия, в някакъв си "борд на директори", който го виждали само когато ходел за заплата... и то за солидна месечна сума.... Та и сега, пременил се Илия, пак в тия...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар