Поземлени спорове спират евросубсидии, фермери настояват за арбитраж

10 март 2010 00:16   1845 прочита

Споровете между собственици на земи и арендатори, възникващи когато и двете страни декларират нивите, за да получат директни плащания за обработването им, да се решават от арбитражни комисия. Това предложиха от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. При такова положение се получават т.нар. застъпвания на обработваеми площи, при които Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) трябва да установява кой е реалният ползвател на земята, за да му платят субсидията и ако не може да се справи със случая, го дава на прокуратурата за разследване.

Подобна процедура само бави изплащането на субсидиите на реалния ползвател на земята, смята главният секретар на АЗПБ Ивайло Тодоров. Според организацията такъв вид спорове трябва да се решават от арбитражни комисии, в които да влизат кметовете на общините, директорите на областните и общинските служби на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), както и представители на браншовите организации. На местно ниво найдобре се знае кой реално обработва земята и следва да получи субсидията на площ, коментира Тодоров.

В момента много земеделски производители, които обработват по 10 000-12 000 декара, не могат да получат субсидии, тъй като имат застъпване от 10-12 декара и чакат месеци то да бъде решено. При такива случаи процентът на двойно заявената площ е изключително малък и земеделските производители са склонни да се отказват да получават субсидия за него вместо заради такова парче да се бави цялата субсидия, дават за пример от асоциацията.

Найденов е заяви, че има възможност да се вземе политическо решение за разписването на подобен начин за уреждане на поземлените спорове.

От АЗПБ смятат също така, че при въвеждането на директното очертаване на парцела от страна на ползвателя на нивата в Идентификационната система за администриране и контрол (ИСАК) ще нараснат застъпванията.

Председателят на управителния съвет на организацията Христо Цветанов заяви, че трябва да се работи за намаляване на броя на застъпванията, тъй като страната ни губи заради тях по 20 процента от евросубсидиите всяка година.


Още за: земя   спор   субсидия   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар