Поскъпването на газа може да доведе и до фалити, бизнесът няма избор
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал В. Велев
От днес цената на природния газ се увеличава с 24.63% за 1000 куб.метра, това реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/. Ще се окаже ли пагубно шоковото поскъпване на газа за фирмите, какво спасение за себе си вижда бизнесът - интервю с Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
- Задълбочават ли се ефектите на кризата за индустрията с това шоково поскъпване на газа от днес?
- Да, това е неблагоприятно натрупване на прокризисни фактори. Въпросът е каква е алтернативата.
- А каква е?
- Това, което в средносрочен план трябва да бъде търсено, е да се създаде енергийна борса. За да имаме възможност ние да купуваме природен газ и от друг източник извън „Газпром“, за да има конкуренция при доставчиците. Такова нещо сега не съществува. За създаването на енергийна борса се говори отдавна, но все още няма. Правителството декларира възможност това да се случи до края на следващата година и тя да работи. Има различни варианти за това - дали да е самостоятелна, или да е съвместно с друга страна от Балканите.
- Всъщност още не са готови и газовите връзки със съседните държави, за да си намалим зависимостта от Русия...
- За съжаление уроците от газовата криза през миналата година не се научиха, защото трябваше по-енергично да се направят тези газови връзки със съседите, за да може да се доставя газ и от други източници. В момента е малко вероятно, да не кажа невъзможно, да се предоговори някакво намаление на цената, по която „Газпром“ ни доставя газ. Това трябва да е срещу нещо. Вече не сме във времената на вечната дружба, когато можеше да очакваме подаръци.
- Как оценявате поскъпването на газа с такъв процент във време на криза?
- България добива в ограничени количества газ и се снабдява със суровината по дългосрочни договори с „Газпром“. Съгласно тези договори цената се актуализира на тримесечие и е функция на курса на долара и цената на дериватите на суровия петрол. Вземат се стойности за 9 месеца назад. За съжаление формулата за определянето на цената на газа не е публично известна. Ние задаваме постоянно въпроса каква е формулата. Не получаваме отговор може би поради клаузата за конфиденциалност, която се съдържа в договора, поискана от „Газпром“.
Ние не държим да знаем точно формулата, а държим да знаем прогнозна стойност на цената за две тримесечия напред. Днес да знаем каква би била цената на природния газ на 1 октомври 2010 г. и на 1 януари 2011 г., ако съотношението долар/лев е днешното и ако цената на петрола е днешната. Една прогнозна стойност би ориентирала бизнеса. Тази прогнозна стойност може да се опреснява веднъж седмично.
Но да се върнем на цената. Тя е такава, каквато е в договора, по който страната ни купува газа. Очевидно не може „Булгаргаз“ да го купува за 125 единици, а да продава за 100 единици. Тези 25 единици някой трябва да ги добави. Този някой може да бъде само бюджетът. Но бюджетът, за да ги добави, трябва да ги събере от всички нас. От тази гледна точка очевидно е неизбежно на три месеца да се актуализира цената. Тя невинаги расте. Била е и по-висока от сегашната. След това имаше голям спад предвид на това, че барел петрол струваше над 170 долара, а след това падна до 50 долара, после се качи на 75 долара. При това вариране усреднената цена за девет месеца назад е различна. Ако доларът и петролът растат през следващите няколко месеца, очевидно и цената ще се покачи от 1 октомври. Ако останат на тези нива или намалеят, цената няма да се измени съществено, а може и да бъде намалена.
Въпросът е в това, че българският бизнес няма избор. Той не може да купи природен газ от другаде. Имаме монополен доставчик на газ, цената, по която той купува, е определена с дългосрочен договор. „Булгаргаз“ не купува суровината на свободен енергиен пазар и при това положение нещата са предопределени. Единственото нещо, за което може да се пледира, за да може бизнесът да взима обосновани решения, какво да прави с инвестициите си, със средносрочните си поръчки, е да има една по-средносрочна прогноза за тази цена. В момента ние купуваме от няколко посредника, а източникът е един и същ - „Газпром“, и цените по различните договора са различни. Някои от тях са под пазарните, по които „Газпром“ продава на други.
- Ще бъде ли удовлетворено искането ви за прогнозна стойност на цената за две тримесечия напред?
- Ние постоянно го искаме, то постоянно ни се обещава и накрая не се прави. Не знаем защо. Не е сложно да се направи, тъй като три числа се взимат от два сайта и се слагат в една формула.
- Поскъпването на газа няма да се отрази добре на фирмите. Ще има ли фалити?
- Да, ще се отрази неблагоприятно. За някои фирми ще е много тежко, като тези, които ползват газа за суровина. Цената на газа за тях е много важна при формирането на себестойността, тъй като ако газът за тях е основен материал и е около и над 50% от стойността на готовия им продукт, представяте ли си какво увеличение на готовия продукт се получава?! Той може да стане трудно или непродаваем, ако техните конкуренти в други страни купуват на по-добри цени природния газ. Компаниите, които не могат да продават на световния пазар, ще трябва да редуцират персонал, да намалят производството, да се свият в определени граници в опит за оцеляване. Фалити също не са невъзможни. В най-тежкия случай може да се стигне и до там. Тук не бива да се говори така общо. Трябва да се анализират конкретните случаи. Ако на конкурента ви също му се повишава от 1 юли цената на газа, и двамата ще сте при равни условия и продукцията ви ще се оскъпи еднакво. Това не е страшно. Но ако на вашия конкурент цената на газа не се увеличава, вие губите всякакви конкурентни предимства.
- Кои са другите източници?
- Например Азербайджан чрез Турция. Или чрез пристанищен терминал за втечнен газ. Може, при определени условия, това да се окаже по-евтино. Но за това трябва да има съответната инфраструктура.
В момента чувам от синдикатите, че се готвят стачки. Това да се стачкува срещу цената на природния газ в момента е все едно да се стачкува срещу курса на долара или цената на петрола.
- Трябва ли още една корекция на бюджет 2010 заради шоковото повишение на цената на природния газ?
- Не, толкова скоро не би следвало да се разглежда бюджетът. Той няма отношение пряко към този процес. Намалената икономическа активност ще се отрази на бюджетните приходи. Тези предприятия, които ще намалят производството си или ще затворят, ще намалят или спрат плащанията към бюджета. От там ще пострада приходната част на бюджета. Но не би следвало това да е в такива размери, че да доведе до незабавната му актуализация.
Това, което държавата трябва да направи, е да осигури пазар на газ. Другото нещо, което трябва да свърши държавата, е да оповестява прогнозни цени на природния газ съгласно дългосрочните договори, които държавата е сключила. Ако ние имахме тези договори, можехме само да си калкулираме тази прогнозна цена. Но тъй като те са тайни, ние нямаме възможност да се запознаем с тях.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.