"Поправката Божидар Димитров" праща в парламента следващия от листата на ГЕРБ
Народните представители приеха в новия Изборен кодекс поправка, уреждаща статута на мажоритарно избран депутат, чиито пълномощия се прекратяват. Тя веднага бе назована "поправката Божидар Димитров". С 90 гласа "за", 10 "против" и 3 "въздържали се" парламентът реши, че "при предсрочно прекратяване на пълномощията на мажоритарно избран народен представител от 41-вото НС, издигнат в едномандатен район от партия или коалиция от партии, ЦИК обявява за народен представител следващия в листата кандидат на същата партия или коалиция от партии".
Преди да заеме поста, той бе избран за депутат, но отказа да влезе в НС. Божидар Димитров не иска да се върне в парламента, а да остане директор на Националния исторически музей. По сегашното законодателство обаче в Бургас, където е избран за депутат, трябва да се проведе частичен мажоритарен вот.
Казусът предизвика спор в пленарна зала между левицата и вносителите. Михаил Миков поиска параграфът да отпадне, защото така се подменя вотът на избирателите и мажоритарният избор се замествал с партиен. Предложението му обаче не беше прието.
Мая Манолова от БСП заяви, че с това решение ГЕРБ решава свой проблем - какъвто е случаят с Божидар Димитров. Според нея приемането на този текст е доказателство, че управляващата партия не искат частични избори, защото не иска да се знае каква е публичната им тежест.
Вместо управляващите от парламентарната трибуна отговори Павел Шопов от "Атака". "Вие забъркахте тази каша с идиотските поправки в миналия закон. Сега мнозинството ще си реши въпроса както намери за добре, свиквайте с това", каза националистът.
Статутът мажоритарен кандидат бе въведен за първи път през 2009 г. по настояване на президента Георги Първанов и въпреки първоначалните резерви на БСП в рамките на тройната коалиция. Божидар Димитров бе избран за мажоритарен кандидат във 2-ри МИР - Бургас. След като бе предложен и след това избран за министър, отговарящ за българите в чужбина, на негово място в парламента влезе друг от партийната листа на ГЕРБ. Първо бе рапърът Тодор Йосифов-Маниака. След скандал около текстове на негови песни той бе оттеглен и така депутат стана Вяра Петрова.
Обнародването на Изборния кодекс, който депутатите гласуваха повече от седмица, обаче може да се забави покрай празниците. Не е ясно и решението на президента дали ще подпише указ за закона, или ще наложи вето. Той вече се обяви срещу някои от гласуваните от депутатите текстове.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.