Политологът О. Минчев: Дянков носи персонална отговорност за съсипването на бизнеса
О. Минчев
Хвалбите и опитът на Б. Борисов да представи работата си като възможно най-добрата влизат във все по-голям конфликт с реалните проблеми на хората
Дянков носи персонална отговорност за съсипването на средния и дребния бизнес. Това каза пред БНТ политологът Огнян Минчев.
“Факт е, че влязохме в криза заедно с идването на кабинета, което предполагаше съвсем различна финансова стратегия от тази на Дянков. Ограничението на Дянков, което той наложи, унищожи половината среден и дребен бизнес в България, а можеше да бъде различно. Можеше да се направят приоритети, защото балансираният бюджет сам за себе си не е кой знае каква ценност. Дянков носи персонална отговорност за съсипването на средния и дребния бизнес. Цяла Европа излезе от кризата, а ние от рецесия сме в депресия”, категоричен бе Минчев.
“Не си спомням правителство, което да не е било опортюнистично. Проблемът е в стилистиката. Премиерът, имайки самочувствието на отличен комуникатор, понякога си забива автоголове. А понякога си забива доста сериозни автоголове.
Има много такива примери - за пенсиите и за кучетата напоследък. Тази комуникативност на премиера, този негов природен талант беше добре за кабинета през последните 2 години, но сега наближава един праг, при който хвалбите и опитът да представиш работата си като възможно най-добрата, влиза във все по-голям конфликт с реалните проблеми на хората”, подчерта Минчев.
Според него тези две години са граница. “Когато дойдат две години, критичният потенциал спрямо правителството се повишава. Ако тази реторика на успехите, на уникалността на премиера не бъде съобразена с това, че вече 2 години прекалено много хора имат прекалено много проблеми, това разминаване в стилистиката, в очакванията ще се обърне срещу кабинета. Но еднопартиен кабинет с ясни отговорности дава почти винаги добри резултати, отколкото коалиционен кабинет с множество центрове.
Този ефект на концентрираната изпълнителна власт, където отговорностите са ясни, мисля, че беше положителен ефект и продължава да бъде положителен. В този кабинет има няколко министри, които работят добре”, поясни Огнян Минчев. Той заяви, че няма два центъра на власт в правителството, а един - това е Бойко Борисов. “Важно е, когато управляваш една държава, да имаш малко по-дългосрочните й цели.
На премиера любимият подход му е да дресира видимите цели. Когато в България човек не може да си намери работа, тези млади хора отиват в чужбина и повече не се връщат. Специалистите, уволнени от разни фирми, са уволнени завинаги и отиват другаде да работят. Това са пропорции, които трябва да се имат предвид, когато се управлява една държава, а България по принцип се управлява на парче”, подчерта още Минчев.
От своя страна, социологът Антоний Гълъбов коментира, че това е първият еднопартиен кабинет, всички други правителства са били коалиционни. “Имаме една партия, която има свой кабинет. Никога досега финансов министър и вътрешен не са били вицепремиери. Това до голяма степен дебалансира изпълнителната власт. Важен приоритет за това управление беше административната реформа. Достигаме до прага на двете години от управлението.
Хоризонтът, който си зададе самото правителство, беше по-нисък. Ако още в началото имаше високи цели, тогава щяхме сигурно да имаме още няколко месеца, по време на които енергията щеше да се запази. Поставянето на висока цел не отменя антикризисните действия. Когато дефинираш своите цели само като борба с организираната престъпност, тоест на нисък хоризонт, винаги рискуваш хората да те оценяват само за това”, обясни Гълъбов.
Според него не може да се приеме, че финансовата стабилност сама по себе си трябва да е цел, тя е средство за постигане на нещо. “Има серия от неща, които деформираха перспективата на кабинета и създават напрежение и рушат гражданската подкрепа за ГЕРБ и за кабинета. През 2009 г. от безпомощния плурализъм, в който преживявахме, в един момент ГЕРБ се оказа единствената голяма партия в България. Две години по-късно се вижда, че политическата култура на гражданите ни не е към еднопартийно управление, а към оттегляне от този модел. Ако българската политическа партийна система беше тръгнала по руския модел, това нямаше да ни доведе до нищо добро”, категоричен бе Гълъбов.
Социологът Кольо Колев цитира изречение на премиера Бойко Борисов, което е за бюджета тази година: “За мен няма съмнение, че данъците трябва да се намалят, засега няма да ги пипам, но ако се наложи, ще ги увелича”. Колев коментира, че това изказване е само в едно изречение.
“Тук се виждат според мен основните характеристики на правителството. Националните глобални цели се поизчерпаха. Има някои геофизически проблеми - АЕЦ “Белене”. Едно шикалкавене има, което е доста далеч от поставянето на национални цели. От друга страна, не само че за две години започва да цикли правителството, а имаме и една криза. Вярно - магистралата е благо, но хората казват, добре, но аз нямам кола или няма с какво да сипя бензин. Борисов направи голяма грешка, едва ли не те се изживяват като че ли са открили топлата вода”, подчерта Колев.
За пакта за финансова стабилност на Симеон Дянков Колев каза, че се е изтъкнало, че Дянков е защитил финансовата стабилност. “Убеден съм, че финансовата стабилност нямаше да бъде накърнена, ако се бяха извършили необходимите действия. А в името на илюзорна цел Дянков задържа плащания към бизнеса, в резултат на това - стотици хиляди безработни”, каза още Кольо Колев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.