Полицаи натовариха български роми на трамваи, за да ги изгонят от Северен Париж
Разделиха деца от родители
Експулсирането на роми от незаконен лагер във Франция, в което бяха впрегнати и трамваи, породи възмущение сред френското общество, пише френският в. “Монд”.
Драмата се разиграла рано сутринта в сряда в незаконен ромски лагер, близо до болница в град Сен Дени, северно от Париж.
Полицията и специални части принудили 150-те обитатели на лагера, предимно български и румънски роми, да го напуснат. Те им дали два часа да съберат багажа си съгласно заповед на съд в Бобини от 18 юли за разтуряне на лагера, който се намирал на държавен терен.
Под полицейска охрана ромите били отведени до близката спирка на трамвайна линия номер 1 и натоварени на групи от по пет или десет роми в трамвайните мотриси. Така в мотрисите ромите се озовавали заедно с багажа си, колелата си и количките си за изумление и неудобство на останалите пътници.
Два часа по-късно ватманите подали сигнал в централното управление на парижката компания за градски транспорт за случващото се в мотрисите по линия едно. Тогава от компанията и полицията взели съвместно решение да се наеме цяла трамвайна мотриса, с която ромите да бъдат извозени по посока градовете Шел и Турнан. Мотрисата се движила 40 минути, натъпкана с роми и охраняващи ги полицаи. В нея пътували и четирима представители на парижката компания за градски транспорт. Около трамвая се движел ескорт от девет полицейски коли.
На всяка спирка се появявали полицаи, за да следят дали ромите няма да слязат от мотрисата.
Описания надълго и нашироко инцидент от френските медии породи възмущението на политици и правозащитни организации. Организацията Лекари по света настоя за подробности къде са били откарани ромите и дали те са се върнали после в Сен Дени.
“Семейства звънели в организацията, за да кажат, че са били разделени от децата си, преди да бъдат натоварени на трамвая”, заяви Ливия Отал, координатор на програмата за помощ на ромите в организацията.
Според някои представители на парижката компания за градски транспорт инцидентът пораждал паралел с влаковите конвои по време на Втората световна война, с които евреите бяха пращани в нацистки концентрационни лагери.
Главният секретар на Партията на Зелените Сесил Дюфло разкритикува полицията заради операцията и каза, че това е повод за срам, отбелязва и италианският сайт “Пийс рипортър”.
Засега френският министър на вътрешните работи Клод Геан твърди, че не е запознат с инцидента.
Експулсирането на роми от незаконни селища става по препоръка в циркулярно писмо на вътрешното министерство още от лятото на миналата година. Тогава разтурянето на ромските лагери и връщането на ромите по родните им страни породи напрежение в отношенията на Париж с Европейската комисия, припомня в. “Монд”.
Товаренето на експулсирани роми в трамваи не е нещо необичайно. Но до този момент полицията се задоволяваше да придружава ромите до спирките и да гледа как те се качват в трамваите. След две спирки те слизаха и се връщаха в района на разтурения им лагер, казват полицейски представители.
Ангажирането на средство на обществения транспорт за полицейска операция обаче е премиера и именно това поражда полемиката.
“Силите на реда преминаха нова граница на незаконността. Никъде във френските закони не фигурира текст, който да разрешава транспортирането на хора пряко волята и да им забранява да слязат от превозните средства, когато те поискат”, казва Грегоар Кузен, юрист в Европейския център за защита на правата на ромите, цитиран от в. “Монд”. Той припомня, че полицията, разтурила лагера, не е носела заповед за експулсирането на ромите, която би ги отвела до център за задържане. Така че полицията е трябвало само да остави хората на улицата, а не да ги откарва в обществените превозни средства и да ги ескортира към място, което те не са избрали сами за крайна дестинация на пътуването си.
Според Клаудия Шарл от Групата за информация и подкрепа на имигрантите полицията просто е искала да се увери, че изгонените роми няма да се настанят на съседен терен.
всеки циганин който изка да го считат за човек, да живее и работи като другите хора, който не да се постъпва към него като животно, насила впрягане да работи, после в обора, накрая за сапун.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.