Плащаме здравни осигуровки в ЕС, нямаме дългове към НАП
Българите, които внасят здравните си осигуровки в страна-членка на Европейския съюз, не дължат вноски и у нас, съобщиха вчера от Националната агенция по приходите. Освобождаването от плащане в такива случаи обаче става постфактум, след представяне пред НАП на документ, в който са описани периодите на осигуряване зад граница.
Тъй като плащането на вноски за здраве в тези случаи става за минали периоди, след изтичане на срока от три месеца здравните права на въпросните граждани в България се прекъсват. Това обаче не означава, че те не могат да ползват здравни услуги в ЕС. Гаранция за това дава Европейската здравноосигурителна карта.
По подобен начин стои въпросът с възстановяването на осигурителните права на студентите, които учат в други европейски страни. Те трябва сами доказват правото си да бъдат осигурявани за сметка на държавата. Това става чрез подаване на удостоверение или служебна бележка от университета, в който следват, в офисите и териториалните дирекции на НАП.
Справки за здравноосигурителния статус, както и проверки на периодите, за които липсват здравни вноски, могат да се направят на сайта на агенцията www.nap.bg или на телефон 0700 18 700.
С електронния калкулатор на НАП могат и автоматично да се изчислят евентуално дължими суми и лихви по тях.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.