Периодът 2015-2020 година най-тежък за българските университети

08 юни 2011 00:16   1 коментар   6993 прочита

С чужди студенти запълваме квоти

Българските висши учебни заведения да могат да откриват свои филиали в чужбина. Тази идея, заложена в промените в Закона за висшето образование, обсъждаха вчера на кръгла маса премиерът Бойко Борисов, министърът на образованието Сергей Игнатов, вицепремиерът Симеон Дянков и ректори на университети. Предлага се вузовете да имат право да се сдружават с други университети както в страната, така и в чужбина.

Промените в Закона за висшето образование предвиждат да се даде право на университетите при приемането на студенти сами да признават документите от предходно образование. При нужда отново ще могат да се обръщат за информация към Националния център за акредитация. Тази промяна е важна преди всичко за чуждестранните студенти, обясни образователният министър Сергей Игнатов. Той предупреди ректорите на университети, че периодът от 2015 до 2020 година ще е много тежък.

Причината е, че тогава за следване ще кандидатстват по-малко български студенти заради демографската криза от 1996-1997 година. По тази причина трябва да се привлекат повече чуждестранни студенти, за да се използва пълноценно капацитетът на университетите, допълни Игнатов.

Друга промяна в закона, която се обсъжда, е вузовете да имат право да се сдружават с други университети не само в страната, но и в чужбина. След като в България може да има чужди филиали и факултети, защо да не направят това и наши университети, коментира просветният министър. По думите му, най-важно е да се осигури равен достъп до образование на българите.

Вицепремиерът Симеон Дянков подкрепи промените, като посочи, че ниските данъци, добрата инфраструктура и образованието са трите неща, които привличат в една държава. По думите му, в България ниските данъци са факт, работи се по добрата инфраструктура, обсъжданите промени са стъпка в посока подобряване на образованието.

От своя страна, ректорите на университети подкрепиха изготвения от образователното министерство проект за промени. Те предложиха още да се помисли в посока да се дадат повече правомощия на Съвета на ректорите. Сред идеите им е общото събрание да определя по колко мандата да има право ректорът.  

Това ще е гарантирано в новия закон, коментира премиерът Бойко Борисов.

Министър-председателят поиска от ректорите да уточнят какви предложения имат и да ги внесат в Министерството на образованието. Той поръча на Сергей Игнатов до септември да е готов изцяло нов закон за висшето образование.

1 коментар
08 Юни 2011 07:40 | наблюдател
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Хем се отчита демографска криза, хем висшите училища в страната продължават да се роят (не че чужди студенти са се юрнали да учат у нас). За никого вече не е тайна, че нивото на висшето образование в България е тотално срутено, да не говорим, че да си напазаруваш дипломи отдавна е печален факт. Погледнете заведенията в Благоевград- по цял ден са пълни с млади хора, които казват че са студенти. Защо тогава не са на училище, а киснат безхаберно по заведенията (и от къде имат пари за заведения при тая икономическа криза и вечното хленчене на българина, че е без работа и доходите са ниски). Не случайно здравомислещите млади хора напускат страната- за по- добро образование и за да се спасят от налагащият се ориенталски стил на леност на повечето студенти у нас.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар