Парламентът пусна „Набуко“, газопроводът готов до 2020-а
Газопроводът „Набуко“ ще бъде изцяло въведен в експлоатация през 2020 година. Това е мнението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който бе в парламента заради ратифицирането на споразумението за газопровода.
Народното събрание единодушно гласува ратификацията. „Набуко“ ще пренася природен газ от източната граница на Турция до Австрия през територията на България, Румъния и Унгария. Газопроводът ще струва 9 милиарда евро и ще транзитира 31 млрд. куб. метра газ. „Набуко“ е основна възможност за диверсификация на газовите доставки за българската страна.
„За момента такава ратификация е извършена в Унгария, а в останалите страни тя е в напреднал етап, но се радвам, че България ще бъде втората страна. Това е наистина приоритетен проект за Европейския съюз“, обясни от парламентарната трибуна министър Трайков. Той допълни, че се очаква първият етап да бъде въведен в експлоатация към края на 2015 година, след това 2017-а - вторият, а през 2020-а е предвидено достигането на пълен капацитет. Това ще бъде реална диверсификация и промяна на правилата на играта в търговията с газ, заключи енергийният министър.
Призовавам правителството да продължи работата не само по „Набуко“, но и по „Южен поток“, за да могат да бъдат реализирани и двата проекта през територията на България и да отстоява българското правителство гарантирания транзит на газ през територията на България до 2030 година през тръбите на „Булгаргаз“, което е залегнало в споразумението между България и Русия“, каза лидерът на БСП Сергей Станишев.
„Г-н Станишев в изказването си чука на отворена врата или проповядва на проповедника, защото въпросът не е какво правим сега, а защо го правим чак сега“, отговори му Трайчо Трайков. „Какво правим сега, е ясно − ние защитихме проектите за интерконекторите в Брюксел, подписахме меморандума за терминалите за втечнен газ в Турция, преговаряме за „Южен поток“, който апропо ще струва два пъти повече от „Набуко“, но наистина е добре да го има и него. Така че найнакрая България, която беше единствената страна в Европейския съюз с доставки само от едно място и само по един маршрут, да има реална алтернатива“, категоричен бе министърът на икономиката.
От БСП поискаха гаранции, че по тръбите ще тече достатъчно газ, за да не се окаже проектът икономически неизгоден. Ключовата дума в големите проекти е приемственост, отговори бившият министър на енергетиката Петър Димитров. По време на газовата криза направихме връзката с Гърция реверсивна, а след това се договорихме за такава и с Турция, допълни той.
Според депутата от ДПС Рамадан Аталай ратификацията е в интерес на България. Той призова депутатите от ГЕРБ да гласуват срещу премиера си, като подкрепят проекта. По думите на Аталай при посещението си в Германия Бойко Борисов е заявил, че „Набуко“ няма как да стане“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.