Парламентът прие ограничения, гарантиращи чиста от ГМО природа

19 март 2010 00:18   1887 прочита

Неправителствените организации очакват от депутатите да гласуват такива санкции за нарушаване на забраните, че да е сигурно спазването им

България ще бъде свободна от ГМО, решиха депутатите при гласуването на инфарктните членове 79 и 80 от Закона за генномодифицираните организми. След дълги спорове и огромно напрежение, както в обществото, така и в пленарната зала, те постигнаха съгласие страната ни да остане свободна зона от ГМО.

След предложение на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев депутатите приеха забраната за отглеждане и освобождаване в околната среда на ГМО в следните места: в границите на защитените територии по Закона за защитените територии и в границите на защитените зони от Националната екологична зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Това ще важи за отстояния по-малко от 30 километра от границите на териториите, на отстояние помалко от 10 километра от стационарни пчелини, регистрирани по реда на Закона за пчеларството, на отстояние по-малко от 7 км от площи с биологичен начин на производство на селскостопанска продукция и на отстояния по-малко от посочените в приложение 2 на закона по отношение на площи с традиционен начин на производство. Депутатите запазиха текста на съществуващия член 79.

Природозащитниците няма защо да се притесняват, аз съм напълно удовлетворен, защото законът стана още по-строг, засили се и защитата от ГМО на нашето традиционно производството и на биоразнообразието, заяви Лъчезар Тошев. Смятам, че с гласуването на текста, който предложих, въпросът се решава, тъй като в член 80 се налага териториална забрана, както за освобождаване в околната среда на ГМО при изпитания на сортове, така и за отглеждане на ГМО, когато се пускат на пазара, допълни Тошев. Той подчерта, че е постигната пълна забрана за ГМО като допълнително са разширили забраните около териториите с пчелините и около терените за биоземеделие. Член 79 остава в стария си вид, т.е. забранява се освобождаване в околната среда и пускането на пазара на ГМО разновидности на маслодайната роза, тютюна, пшеницата, лозята, плодовете и зеленчуците. На въпрос как се промени позицията на ГЕРБ, Тошев отговори лаконично: „С дискусии очевидно“. Той е убеден, че общественото мнение в България също изигра роля и с мнозинство от 97% отхвърли ГМО, преди това да направят депутатите.

Най-щастливи бяха представителите на НПО, които наблюдаваха дебата. Борислав Сандов от Коалиция „За да остане природа в България“, коментира след гласуването на най-оспорвания текст, че на практика вече парламентът отговори на заявената воля на 97% от обществото да бъдат съхранени традиционните култури, отстоянията от защитените територии с 30километрови буфери и с това България да остане свободна от ГМО.

Неправителствените организации очакват от депутатите да гласуват такива санкции за нарушаване на забраните, че да е сигурно спазването на закона. Сандов каза още, че неправителственият сектор ще продължи да следи работата на законодателя по отношение на природата и подчерта, че в закона за храните предстои да бъдат въведени също рестрикции и гаранции спрямо навлизането на ГМО.

Би трябвало хората, освен да имат гаранцията, че в околната среда няма да се отглеждат никакви ГМО, да имат и информиран избор по отношение на храните. На етикетите да се посочва за наличие на ГМО и да има стриктен контрол, настояват представители на неправителствените организации. По-рано вчера председателят на парламента Цецка Цачева оттегли искането на ГЕРБ за мораториум върху ГМО.

Ако правителството на г-н Станишев беше против генетично модифицираните организми (ГМО), нямаше неговото правителство да гласува за вноса на 18 продукта с ГМО. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова при обсъждането на спорните текстове в закона. По лобистки причини депутатите на БСП и ДПС са гласували да отпадне изискването на 30-километровата зона от Натура 2000. Аз като министър на околната среда си свърших работата. Искам да се спре със спекулациите, заяви Караджова.

Лидерът на БСП Сергей Станишев посочи, че в продължение на месеци се създава много напрежение в обществото. Подобен подход породи много съмнения за лобистки интереси, заяви Станишев. По думите му, като министър-председател също е усещал натиск и от икономически, и от политически фактори във връзка с разпространение на ГМО.


Още за: ГМО   забрана   закон   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар