Пакта за финансова стабилност на Дянков го има във всички европейски страни

24 февруари 2011 00:18   3458 прочита
Ален Ламасур
Ален Ламасур


Ален Ламасур

Председателят на бюджетната комисия в Европейския парламент Ален Ламасур: Това е като "състезание между добри ученици"

Финансовият министър Симеон Дянков завчера представи Пакта за финансова стабилност на България, който ще влезе в сила вероятно от 2013 г. Въпреки че го представя като нещо много уникално, оказа се, че подобни програми имат във всички европейски страни. Пред Дарик председателят на бюджетната комисия в Европейския парламент и бивш министър на финансите и министър по европейските въпроси на Франция Ален Ламасур дори определи създаването на подобни пактове като "състезание между добри ученици". Фискалният борд ще ускори пътя на България към еврозоната, смята Ламасур.

- Г-н Ламасур, какви са основните предизвикателства във финансовата и икономическата политика на Европейския съюз?

- Сред всички страни - членки на Европейския съюз, ние имаме две основни притеснения. Първото е, разбира се, как ще приемат финансовата и дълговата криза. Трябва да бъдем сигурни, че подобни кризи няма да се случват отново. Това беше обсъдено преди около месец от Европейския съвет и от Европейския съвет на финансовите министри (ЕКОФИН) и се надяваме до няколко седмици да се постигне съгласие по този въпрос. Разбира се, всичко, което може да бъде направено на национално ниво, за да подкрепи мерките и да осигури фискална дисциплина чрез конституцията или чрез специфично законодателство, ще бъде добре дошло.

Второто голямо опасение е свързано с гарантирането на инвестициите, които трябва да бъдат направени, за да върнем конкурентоспособността и растежа на нашата обща европейска политика.

- Смятате ли, че е добра идея страни като България, които все още не са влезли в Еврозоната, да имат фискален борд?

- Да, аз вярвам в това. Ние споделяме тази идея. В моята страна, Франция, президентът на републиката заяви, че конституцията ни трябва да бъде подобрена, за да осигури възстановяването на бюджетния баланс колкото се може по-скоро. Както знаете, в Германия конституцията беше променена в тази насока. Други страни, например Унгария, също вървят по този път. Всъщност в момента има известно съревнование между европейските страни за фискалната стабилност - като между добри ученици. Така че за България и за целия Европейски съюз е добре да има нови финансови правила.

В България тези правила се наричат "Пакт за финансова стабилност". Той се състои от три основни точки - дефицитът да не надхвърля 3%, преразпределителната роля на държавата да бъде най-много 37% и промените в преките данъци да стават с квалифицирано мнозинство в парламента. Какво мислите за този пакт?

Разбира се, това е работа на българския парламент да решава, но ние във Франция в момента подготвяме мерки, подобни на тези, които в момента се обсъждат в България.

- Мислите ли, че ще има и други страни като Гърция и Ирландия, които ще имат нужда от финансова помощ от Европа, за да се справят с нестабилността си. Може би Португалия?

- Не, надявам се, че не. Всяка страна е в различна позиция. Ясно е, че в Гърция лъжеха. Предишните гръцки власти лъжеха своя народ, лъжеха и Европейския съюз за числата - за брутния вътрешен продукт, за бюджета, за публичния дълг. Това беше в основата на дълговата криза на Гърция.

В Ирландия беше различно. Те не лъжеха, но те спекулираха и когато балонът се спука, те бяха много зле. В Португалия е още по-различно. Там има трудности, но се надявам, че те ще успеят да ги превъзмогнат.

И ако вземем някои от критериите за бюджета, за публичния дълг и валутния борд в България, моята оценка е, че всъщност страната не е в лоша позиция, и това ме радва.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар