Пациентски организации не искат търговете за лекарства да са в болниците
Теодора Захариева
Здравният министър прехвърля отговорността си на общините
Представители на четири пациентски организации се обявиха против решението на Министерството на здравеопазването вместо един държавен търг за лекарства за определени заболявания, да се провеждат общо 83 търга в съответните болници, обяви по време на пресконференция Теодора Захариева от Българския пациентски форум.
Пациентските организации се притесняват за реда за заплащане на лекарства за онкологични заболявания и диализа. В момента то се осигурява по реда на Наредба №34, а от март тази година то трябва да се осигурява чрез търгове от лечебните заведения.
Притесненията са, че при евентуално проваляне, компрометиране или обжалване на търга няма кой да гарантира лечението на пациентите. Теодора Захариева алармира, че няма механизъм, който да гарантира използването на средствата по предназначение в случаите, когато болничните заведения имат натрупани дългове. Освен това тя посочи, че се създава инструмент за натиск върху задлъжнелите болници от страна на фирмите.
Представителите на пациентските организации смятат, че ще се внесе хаос при организирането на десетки търгове, като има опасност те да се провеждат субективно като време и срокове. Освен това контролът на тези търгове от страна на държавата и от неправителствените организации ще бъде затруднен. Проблеми според Захариева биха възникнали и при разпределението на пероралните и инфузионните препарати. Четирите организации алармираха, че повечето от болничните заведения нямат информация и готовност относно провеждането на тръжните процедури. Това според тях поставя под въпрос достъпа до лекарства.
Предлага се МЗ да проведе за тази година процедура за доставка на лекарства чрез централизирана поръчка. Освен това обезпечаването на скъпоструващо лечение за онкологични заболявания чрез реимбурсна процедура на НЗОК трябва да започне от 2011 година и да отпадне тръжната процедура по Закона за обществените поръчки, която не е подходяща за закупуване на лекарства.
Според някои от пациентските организации през втората половина на 2011-а системата на НЗОК трябва да се подготви за преминаването на тези медикаменти, включително и за финансовото обезпечаване.
Основното искане на 4-те организации е реимбурсация от НЗОК. Според Теодора Захариева, ако търговете се провеждат вместо централно - локално, ще се стигне до още по-голяма анархия. Освен това тя се опасява, че ще има разминаване в лечението на заболяванията в различните здравни заведения.
Владимир Томов от Конфедерация за защита на здравето посочи, че има една част от лекарствата, които продължават да бъдат финансирани по старата система и по морално остарялата Наредба №34.
Пламен Таушанов от Българската асоциация за защита правата на пациентите посочи, че при последната си среща с министър Стефан Константинов пациентските организации са алармирали, че няма юридически оформена процедура за тези търгове. "Опитахме се да им кажем, че трябва да се огледат нещата, така че да се гарантира да няма проблеми”, каза Таушанов. По думите му обаче освен общи указания и обещания, от Министерство на здравеопазването не са дали конкретни отговори на въпросите.
Все още има хаос в снабдяването с лекарства, посочиха пациентските организации, но обявиха, че това може да се случи. Според тях 83 търга в болниците са по-лош вариант от един търг в МЗ. 160 ХИВ болни са останали без жизненоважно лекарство, тъй като едва вчера МЗ е обявило търг за въпросния медикамент, съобщиха пациентските организации и допълниха, че към него бързо се развива резистентност след прекъсване на приемането му. Големи проблеми има и при снабдяването с лекарства за хемофилия.
Според пациентските организации не трябва отговорността от МЗ да се прехвърля на някакви болнични директори, тъй като ще настъпи пълна юридическа бъркотия, а отговорността ще се размие тотално.
Само 4 болници са обявили, че са готови за тези търгове. Пациентските организации алармираха, че няма механизъм, при който, ако една болница има недостиг на лекарства, да може да поиска от друга болница.
Представителите на 4-те организации не се ангажираха с прогноза за това колко пациенти могат да останат без лечение. Те обаче смятат, че в болниците с по-малко пациенти ще има провалени търгове, като това ще се случи в поне 5 здравни заведения.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.