"Отворено общество": Бавим се с мерките за Шенген, от 159 не са изпълнени 27
Вътрешният министър: Усвоили сме 100% от парите, до 14 март покриваме всички стандарти
Забавяне на мерките, заложени в Националния план за действие за присъединяване на България към Шенгенското пространство, отбелязва в доклада си институт “Отворено общество”. В документа се посочва, че от всички 159 мерки 27 не са изпълнени в срок.
През последния месец са предприети мерки за наваксване на изоставането. При успешното им осъществяване и допълнително ускоряване на строителството по границите рискът България да не изпълни всички условия за членство към 31 март може да бъде преодолян, смятат от института.
Докладът на институт “Отворено общество” е резултат от гражданско наблюдение на изпълнението на националния план за действие за пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген и за премахването на контрола по вътрешните граници на ЕС. Към 31 януари от всички 159 мерки 117 са изпълнени, 15 мерки са с предстоящ срок за изпълнение до 31 март 2011, а 27 мерки не са изпълнени. От тях 12 мерки са по-скоро неизпълнени и 15 са по-скоро изпълнени, добавят от института.
Атанас Славов от института посочи, че всички законови изисквания са спазени по изпълнение на обществените поръчки. Като положителни тенденции той изтъкна доброто институционално взаимодействие и преодоляване на забавянията. Освен това са създадени екипи, които реагират на място при възникнал проблем.
Сред негативните тенденции Славов отбеляза, че различни граждански организации не са били привлечени като наблюдатели при възлагането на обществени поръчки. Освен това много от участниците в тях са отстранени още в начален етап, тъй като не са представили всички необходими документи. От "Отворено общество” са забелязали, че няколко от по-големите фирми са спечели около 5-6 обществени поръчки.
Това според тях обаче не е незаконно, тъй като е имало максимална прозрачност. Според института не може да става въпрос и за корупционна среда. Друг негативен факт са трудностите при достъпа на информация.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов също присъства на пресконференцията за оповестяване на доклада на “Отворено общество”.
България е усвоила на 100 % парите, отпуснати от ЕК за Шенген, и то по изключително прозрачен начин. Към 14 март всички процедури ще бъдат завършени за стандартите за покриване на техническата готовност за присъединяването ни към Шенген. Кога ще се вземе политическото решение за това обаче, никой не може да каже, заяви вицепремиерът. Цветанов изтъкна, че основен приоритет в унгарското председателство на ЕС е България и Румъния да се присъединят към Шенген. В момента ние изпълняваме нещо, което беше с голямо забавяне, каза Цветанов. За техническата готовност на страната за Шенген са усвоени средства 252 млн. лв. за 74 обществени поръчки. В рамките на тези 15 месеца Народното събрание прие пет промени в законодателството, засягащи мерките за влизане в Шенген, посочи Цветанов. Преди дни България пусна в експлоатация интегрираната система за морска граница, което е надграждаща мярка. Забавянето по изпълнението на годишните индикативни програми през 2007, 2008, 2009 г. са дали отражение на последващите действия на настоящото правителство, посочи Цветанов. Българското правителство изпълнява и надграждащи мерки, заяви той.
Цветанов подчерта, че ангажиментът и отговорността по техническата готовност на страната ни е не само до присъединяването ни към Шенгенското пространство, но и след това.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.