Откакто станахме членове на Европейския съюз, двойно намаля броят на студентите от страните-членки

25 май 2011 00:20   1 коментар   19110 прочита
Иван Илчев
Иван Илчев


Иван Илчев

Интервю с ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев

- Проф Илчев, добри ли са резултатите от провежданите през последните години предварителни кандидатстудентски изпити?

- Има известна полза от тях. Основният мотив за въвеждането им беше да намалее психологическото напрежение. Не е нормално да се очаква един млад човек в един определен момент на годината да покаже най-доброто от това, което е възможно и за което се е готвил 12 години.

- Има ли места, които ще останат незапълнени от държавната поръчка?

- Държавната поръчка е колкото ние поискаме. Няма никаква трагедия, че са приети по-малко студенти, ние просто обозначаваме, че имаме такава възможност.

- Променя ли се това, което в крайна сметка се търси, желанията на студентите за една или друга специалност, тоест има ли специалности, които вече трябва да отстъпят и няма желаещи за тях? Нямам предвид само Софийския университет, а по принцип.

- В цяла Европа не са високи желанията към специалности, които трудно се изучават, от рода на тези в природните науки, без които обаче нито едно общество не може да се развива. Това са специалности, от които зависи развитието на цялото общество и ние твърдо ще ги развиваме.

Още повече тези специалности и при нас, и в Европа са едни от специалностите, които най-добре стоят в областта на науката. Затова съществуват държавни университети - държавата да прецени какво й е необходимо, да работи на загуба с оглед стратегическите ползи за нея. Там, където е необходимо, разбира се, трябва да подкрепя печелившите студенти. Нямаме проблеми, нашите възпитаници си намират работа и това го показват рейтингите.

Софийският университет обучава в 25 професионални направления. Според тези рейтинги ние сме най-добри в 25-те, тоест навсякъде сме на първо място. И какво получаваме срещу тях? Същото, което получава последният, разлика няма. Държавата не е заинтересована да подкрепя качеството. Това, което говори в момента министърът, че ще се дават 5% за най-добрите специалности, е смешно. Това означава например всички лекари в България, независимо от това дали са завършили с тройка, да получават 1000 лева заплата и най-добрият лекар в България да получава 1050 лева.

- Матурите станаха задължителни. Това, че има още един изпит преди кандидатстудентския, повишава ли по някакъв начин нивото?

- Не е задължително, зависи. Ситуациите са различни. В моята област историята, вече много малко хора се явяват на матура, защото на матурата трябва да се явиш върху целия материал, а на кандидатстудентските изпити на практика във всички университети целият 20-ти век остава извън сферата на изпитите.

Така че предпочитат да се явят на по-лесна матура и да се готвят за кандидатстудентски изпит, но ситуацията е различна при различните изпити. Това, което говорихме още преди Даниел Вълчев - ние искахме национална матура, с национални оценители, да не се оценяват по места матурите, да има национални цели, не да се нагаждат оценките според изкарваното от студентите. Това, което всъщност става във Франция, където матурата е едно от изключително важните събития в живота на човека. Но до тази идея не знам кога ще стигнем.

- По повод идеята на премиера държавната поръчка на студентите да се обвърже с оставането им в България. Какво е вашето мнение - може ли да има такъв механизъм?

- Не съм юрист и ми е трудно да кажа. Това е старото разпределение при социализма. В общи линии разпределенията, когато ги пращаха по граничните райони, бяха на същия принцип - че държавата, след като е давала пари за обучението, има право да решава къде да работиш, там, където тя има нужда. Благодарение на промените, направени през последните две години, в момента студентите, поне в Софийския университет, медицина не е така, но студентите финансират сами някъде 40 на сто от разходите за обучението си. Държавата постепенно смъква все по-надолу нейните ангажименти в това отношение.

- Върви ли се в посока студентите изцяло да поемат разходите по обучението си?

- Практиката е противоречива. За студентите бакалаври държавна поръчка, например за специалност “Педагогика”, където държавата плаща една много ниска субсидия, студентите поемат една немалка част от обучението си със своите такси. От друга страна, държавата забранява в магистратурите, ако има желание за платено обучение, да вземаме по-високи такси от тези, които тя е определила. Изобщо - свещта гори и от двете страни на фитила.

- Какъв е начинът да бъдат привлечени повече чуждестранни студенти?

- Начина да бъдат привлечени повече чуждестранни студенти сме го предлагали десет пъти на Министерството на образованието, до момента нямаме нито един отговор. Предлагали сме да бъде възприета практиката на другите европейски държави, членове на Европейския съюз, които имат три вида такси - за своите граждани, за граждани на ЕС и за неграждани на ЕС. Ние приравняваме гражданите на ЕС към наши граждани, което на практика означава, че ги гоним от България.

Те не могат да дойдат, при положение че или трябва да се явяват на кандидатстудентски изпити редом с български кандидати, за да получат държавната субсидия, или да се явят с резултати от матурите, пак трябва да знаят български език, това трябва да се плаща допълнително. Изобщо цялата работа е абсурдна. Нямаме политика. Откакто станахме членове на Европейския съюз, двойно паднаха студентите от Европейския съюз.

- А българските студенти - има ли истина, че все повече от тях искат да учат в чужбина?

- В това няма нищо лошо. Да не забравяме и нещо друго - че в чужбина българските студенти получават действително безплатно обучение, в много държави получават големи стипендии, университетите в тези държави са адекватно финансирани от своята държава. Ние как да се борим с тях, при положение че нашето финансиране в момента1 смея да твърдя с абсолютна сигурност, че е най-ниското в Европа?!

- Как се справя в момента университетът с бюджета, който има?

- Университетът работи в рамките на този бюджет, но рамките на този бюджет, ние сме предупредили още миналата година, означава не стагнация, означава и по едно време през годината затваряне на университета. С този бюджет просто няма как да се издържи. Ние сме на нивото от 2004 година като бюджет, а обучаваме повече студенти. И при неимоверно нараснали оттогава цени на основните продукти, които се плащат, данъци и така нататък.

1 коментар
25 Май 2011 09:37 | -------
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Чуждестранните студенти отдавна са предупредени от съответни техни проучващи органи, че в България образованието през последните поне 15 години е на изключително ниско ниво, затова избягват вече да учат у нас! Дори и нашите деца все по- често напускат страната, за да учат и се реализират в чужбина!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар