От догодина длъжниците в регистър

04 декември 2010 00:18   4519 прочита
Георги Дичев
Георги Дичев


Георги Дичев

Шефът на частните съдебни изпълнители Георги Дичев: Всеки сам ще може да проверява дали е некоректен платец, банките без достъп

От догодина ще заработи регистър на длъжниците в България, съобщи председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Той трябваше да е готов до октомври. Така частните съдебни изпълнители ще знаят дали даден длъжник има различни изпълнителни дела при различни съдебни изпълнители. От регистъра всеки сам може да прави справка дали е длъжник. Банките например, както и всички останали институции, няма да могат да правят персонални проверки за конкретни хора.

Частните съдебни изпълнители са внесли 100 млн. лева в държавния бюджет за петте години, откакто функционират в България, обяви още председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители. Заведени са 346 000 дела срещу длъжници, като 97 000 са приключили и са взети 1 370 000 000 лева. Повечето от задълженията са към банки, около 93 000. 29% са дълговете към търговци и по 20% към други юридически лица и граждани.

В момента частните съдебни изпълнители работят в 167 кантори с над 1000 служители. Всичките кантори са снабдени с модерна деловодна система. Водят се преговори с НАП, Агенцията по вписванията и КАТ за синхронизиране на системата и достъп до базата данни на тези институции. Дичев отчете, че за първото тримесечие на 2010 г. броят на изпълнителните дела се е повишил с 20%. През 2009 г. частните съдебни изпълнители са образували 110 000 дела, а за първите шест месеца на тази година делата са 65 000. Започнали са 61 дисциплинарни производства срещу съдебните изпълнители, като при 30 от тях наказанията са влезли в сила. Трима са лишени от права да упражняват професията за различни срокове между осем месеца и три години.

Един от проблемите пред частните съдебни изпълнители е въвеждането на такси за получаване на информация от държавните институции. Според тях по този начин се забавя ходът на изпълнителното дело. Като алтернатива камарата предлага въвеждането на еднократна държавна такса, която да се плаща авансово от кредитора при образуване на изпълнителното дело. За миналата година камарата е успяла да събере от длъжници 365 млн. лева. През първото шестмесечие на тази година постъпленията са 260 млн. лева. За шестмесечието на тази година придобитите недвижими имоти са 2168, като за сравнение през изминалата година са били 2500.

По думите на Георги Дичев е необходима промяна в Закона за кадастъра, тъй като според действащото законодателство навсякъде, където има кадастрални планове за изготвяне на скица на конкретен имот, се налага да се чака около месец. За този период длъжниците успяват да продадат имотите си, посочи той.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар