От 15 септември в детските градини хранят 5 пъти дневно

13 юли 2011 00:16   3 коментара   12177 прочита


Менюто подсилено с плодове и зеленчуци, солта, захарта и мазнините се ограничават

Повече плодове и зеленчуци вместо сол, захар и мазнини трябва да приемат децата в детските градини. Това предвижда проектът на наредба за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години.

Наредбата беше представена вчера по време на пресконференция от главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, експертът към Министерство на здравеопазното Нелия Микушинска и експертът от Националния център за опазване на общественото здраве доц. Веселка Дулева.

Тази наредба трябва да се спазва от всички детски градини, лагери и домове за деца. Основната й цел е да се осигури здравословен начин на хранене на децата и така да се намалят рисковите фактори за възникването на редица заболявания.

Д-р Кунчев посочи, че в България към момента 11,7% от децата на възраст между три и шест години са със свръх тегло, а 5,6% със затлъстяване.

По думите му тази тревожна тенденция се запазва във времето, а процентите се увеличават при децата в училищна възраст.

Новата наредба предвижда децата в детските градини да се хранят по пет пъти на ден, вместо по четири, както беше досега.

Менюто ще включва подсилваща закуска с пресни плодове, закуска, обяд подсилваща следобедна закуска и вечеря.

В наредбата са записани препоръчителните стойности за дневен прием на мазнини, въглехидрати, белтъци и необходимите енергийни стойности.

При приготвянето на храната ще се спазват конкретни изисквания, като ще се премахне технологията на пърженето и храната ще се приготвя основно чрез печене варене и задушаване на пара.

От менюто на децата ще отпаднат кожичките на пилето, солта от айряна, белият хляб.

Ще се избягват храни с високо съдържание на сол, захар и мазнини. Има ограничение в консервантите и оцветителите.

Освен това в менюто трябва да има зърнени храни, картофи, мляко и млечни продукти, чисто месо без сланини, предимно птици, риба и бели меса.

В наредбата е записано още, че е препоръчително конфитюрите и мармаладите да са с над 60% плодово съдържание.

По отношение на напитките наредбата предвижда да се предлага само питейна вода и бутилирани ниско минерализирани натурални води, 100% натурални сокове, млечни напитки, чай и боза.

Малчуганите ще имат право да ядат торти и шоколади само два пъти седмично.

За да не прекаляват със солта пък няма да имат право да се слагат допълнително сол върху вече приготвено ястие.

Д-р Ангел Кунчев посочи, че тази наредба е първа по рода си в България, но е продължение на въведената наредба за консумация на храни в училищата.

Експертите разработват и подобна наредба за най-малките деца и храненето в детските ясли, обясни още той.

По думите му възрастните хора могат да направят информиран избор за това какво да включат в ежедневното си меню.

Детското меню обаче зависи и от родителите им и от възрастните в детските центрове.

Кунчев посочи, че не са малко семействата, в които все още по време на основното хранене се посяга към чипс или вафла.

Контролът по спазването на наредбата ще се извършва от регионалните здравни инспекции. При първо нарушение ще бъдат налагани санкции от 500 до 5000 лв., а при повторно нарушение санкцията се увеличава.

Освен това във всяка детска градина менюто ще трябва да се изготвя с участието на здравен специалист и специалист по технология и производство на храните.

Д-р Кунчев посочи, че не може да се говори за унифициран хранителен прием във всички градини, тъй като всяка една от тях разполага с различни финансови ресурси Той обаче смята, че няма родител, който да откаже минимално финансово участие, но да е убеден, че детето му ще се храни здравословно.

Предвижда се и рецептурникът, по който се приготвят храните в момента, да се преразгледа.

Новите изисквания влизат в сила от 15 септември тази година.

3 коментара
13 Юли 2011 09:13 | Сандански
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

За какво здравословно хранене говорите. Нормално ли е два пъти в седмицата за закуска да се дават макаронени изделия и и третият път попара. Впрочем, не мога да си обясня защо въобще се дава попара на 5-6 годишни деца. Точно това предлагат някои детски градини в Сандански. Дано с тази наредба нещата да се пооправят, но искрено казано не съм голям оптимист.


13 Юли 2011 10:14 | питане
Оценка:
6
 (
6
 гласа)

Здравословно - добре. А финансово? Качеството е с пари. Кой е калкулирал колко ще струва това хранене и кой ще го заплаща? Д-р Кунчев смята, че родителите ще участват с допълнителни пари. Закони не се пишат с предположения. Трябват точни сметки. И аз зная как трябва да се храня, но не мога да си го позволя. Така е при повечето семейства. Как ще си го позволят детските градини? Държавата, като е толкова загрижена, ще осигури ли целево финансиране? И кога детето ще вечеря, когато следобедната закуска е в 16. 00 ч, а до 17. 30 децата вече са прибрани от родителите?


13 Юли 2011 10:58 | !!!
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ПОНЕДЕЛНИК-юФКА, ВТОРНИК-ПОПАРА, СРЯДА-КУСКУС, чЕТВЪРТЪК-МИЛЕНКА БЕЗ СИРЕНЕ, ПЕТЪК-ФИЛИЯ С МАРГАРИН




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар