От 100 до 500 лева излизала подмяна на оценка в пловдивския Технически университет

27 октомври 2009 00:10   9856 прочита
Студентите декларираха несъгласието си с начина, по който се прави вътрешното разследване под натиск и без огласяване на коректна информация
Студентите декларираха несъгласието си с начина, по който се прави вътрешното разследване под натиск и без огласяване на коректна информация


Студентите декларираха несъгласието си с начина, по който се прави вътрешното разследване под натиск и без огласяване на коректна информация

Скандал за търговия с изпити

Между 100 и 500 лева е коствала подмяната на оценка във факултета по машиностроене и уредостроене във филиала на Техническия университет в Пловдив, разказаха вчера студенти. Парите не са били искани от асистенти, доценти или професори, а на ниво администрация. Говори се за наличие на посредници между студентите и инспекторите на машиностроителния и факултета по електроника и автоматика. 94 студенти са принудени да прекъснат принудително или са отстранени от висшето училище.
Скандалът във вуза гръмна, след като от Българския студентски съюз алармираха за несъответствие между оценките в личните им картони, протоколите за изпити, главната книга и студентските книжки. Сигнал за мащабната административна бъркотия е подаден вече в Пловдивска прокуратура.
Напрежението ескалира през лятото и в началото на септември, когато са защитите на дипломни работи и ликвидационната сесия. В момента в списъка има 94 младежи - от втори до четвърти курс, на които им липсват между 1 и 10 оценки. Те твърдят, че са си вземали изпитите, но бележките останали ненанесени в студентските книжки и протоколите.
„Абсурдно е да се твърди, че съм поправял оценки в протоколите. Когато започна ликвидационната сесия, трябваше да знаем какви мерки са взети спрямо хората със слаби оценки. И аз наредих тези, които имат по две двойки, да не бъдат допускани до изпит. Такава е заповедта на ректора проф. Камен Веселинов. Затова се наложи някои хора да бъдат извадени по време на изпит. И масово започнаха да идват при мен да ми искат обяснение. Но трябваше да докажат оценките си, тъй като ги нямаха нанесени в книжките. Протоколи също липсваха“, обясни зам.-директорът на филиала доц. д-р Георги Мишев.
Директорът на филиала доц. Костадин Илиев каза, че проблемът съществува и той не е от вчера. Още в началото на годината бяха констатирани две нарушения във факултета по машиностроене и уредостроене. До дипломна защита неправомерно беше допуснат студент, който не е положил всичките си изпити. А за да се яви, инспекторът трябва да подаде справка, че е приключил семестриално обучението си. Преди началото на защитата обаче един от преподавателите констатира, че това не е вярно, и тя бе анулирана. Същото се случи с още един студент, който си взе неположения изпит и се яви отново на защита. На 26 септември имахме среща с всички студенти по въпроса с липсващите оценки. Назначихме комисия, която констатира, че в картона има оценки, но в протокола те липсват. Не виждам вина на преподавателите тук, но нека следствието да докаже какво точно се е случвало. Ние сме уволнили дисциплинарно старши инспекторката на факултета по машиностроене и уредостроене Лидия Братанова, която има вина за липсващите протоколи.
Искам обаче да подчертая, че има разпореждане на ректора на ТУ проф. Камен Веселинов студенти с повече от две двойки да не могат да продължават в по-горен курс. Това означава, че те трябва да прекъснат и нямат право да се явяват на изпити. Доста са слуховете за това какви пари са давани, говори се за суми от 150-200 лева. Вече въведохме електронна система, която регистрира студентското състояние на всеки учащ. Направихме възможен достъпът до този регистър от всяка катедра. Задължихме преподавателите да правят периодично проверки дали оценките от протоколите съответстват на написаните от тях бележки.
Изненадвам се обаче от цялата мащабна координация за разплитането на случая. Защо чак сега вдигнаха глас? Истината е, че сме търсен университет и сме апетитна хапка заради прекрасната база. Приказките за закриване на филиала са безумни.
На въпрос, възможно ли е всичко да е организирано от един човек и всичко да остане в тайна от него като декан, доц. Въльо Николов обясни следното:
„Лидия Братанова основно работеше по студентското състояние във факултета. Тя е от 1987 година при нас и й имахме пълно доверие. Когато стана ясно несъответствието в оценките, аз алармирах с доклад ръководството и предложих да се назначи комисия за ревизия на документацията. Това се случи през май. На 22 юни комисията излезе с първия констативен протокол, който касаеше около 50 души. По-късно започнахме да проверяваме и по-назад. Призовах студентите да потърсят възможност за доказване на бележките си и много от тях успяха да го направят по писмени работи, които изровиха.“
Запитан какви пари са давани и на кого, той отговори, че не може да каже, но счита, че едва ли са давани на преподаватели, иначе щеше да има протоколи с оценки. На въпрос, вярно ли е, че има студенти, които искат да напускат, деканът каза, че около десетина души искат да се прехвърлят в друг университет. Но за целта трябвало да имат уредено студентско положение.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар