Осигуряваме за 5 г. хляба на Йордания, изнасяме за кралството 800 000 тона пшеница

27 юли 2011 00:16   3098 прочита


Възможно е България изцяло да снабдява Йордания с жито и зърнени култури. Страната има нужда от около 800 хил. тона пшеница. В рамките на това количество родината ни може да сключи дългосрочен договор с фиксирани цени за минимум пет години. По думите на министър Мирослав Найденов Йордания е врата към Ирак и който стъпи в страната, може да има и опцията Ирак.

Това стана ясно след среща на министъра на земеделието и храните със земеделския министър на Хашемитското кралство Йордания Н. Пр. Самир Хабашне /на снимката/. Самир Хабашне връща визитата на Найденов отпреди месец в Йордания и е съпроводен от голяма бизнес делегация. Двамата министри са имали половинчасова среща с министър-председателя Бойко Борисов. Хабашне е поканил Борисов на визита в Йордания.

“Ще бъдат дарени 100 елена лопатар за развитието на ловното стопанство в Йордания. Ще бъде дарена и лаборатория за изследване на пестициди, тъй като най-големият внос на зеленчуци у нас е от Йордания. Имаше проблем с тези зеленчуци и с това дарение преди да тръгнат за България зеленчуците ще бъдат изследвани”, каза министър Найденов.

В резултат от срещата е вдигнатата забраната за износ на пилешко месо от България към Йордания, предаде Фокус.

“Йорданският аграрен бизнес днес е у нас и очаквам да бъдат сключени договори. Желанието ни е България да стане врата на Йордания към ЕС, а Йордания - остров на стабилност в региона, врата на България в региона, казахме това и на срещата с премиера Бойко Борисов”, каза Мирослав Найденов. Двамата министри подписаха декларация за сътрудничество, с която ще могат да бъдат подписани договори в бъдеще.

“Обсъждаме дългосрочно сътрудничество с България за внос на жито в Йордания - пшеница, ечемик, царевица и всичко, от което има нужда Йордания”, каза министър Хабашне. По думите му Йордания иска да насърчава износа от България за Йордания и обратно.

Няма абсолютно никакви основания хлябът да поскъпне, тъй като цената на пшеницата върви надолу. Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Дали ще намалее цената на хляба, зависи от производителите, заяви той. "Ако питате тях, те веднага ще ви кажат, че им е поскъпнало горивото, но аз не отговарям за горивото. Аз мога да кажа, че пшеницата е достатъчно, тя е по-евтина и по-качествена от миналогодишната, което означава, че няма абсолютно никакво основание за поскъпване на хляба - напротив. А дали ще падне цената, може да попитате другата страна", каза министърът.

Цената на пшеницата чувствително върви надолу. "Намалението е с близо 10% и тенденцията е цената да върви надолу. Това е факт. Очаква се реколтата в Русия, която може би ще формира и световната цена, но в момента тенденциите са за тренд надолу", коментира той.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар