Още едно обвинение срещу бившия военен министър Николай Цонев
Военноокръжната прокуратура обвинява Цонев, че през втората половина на 1999 г. в качеството му на началник и търговия“ и на директор на дирекция „Управление на доставките“ в Министерството на отбраната е превишавал правата си, като многократно е нарушавал и не е изпълнявал служебните си задължения, произтичащи от няколко закона, министерски заповеди и други подзаконови актове.
Според прокуратурата по този начин са били сключени четири договора за доставки на авиационно-техническо имущество и автотехническо имущество с фирмите ЕТ „Транскомерс Импекс - Стефан Въргов“ - Плевен, ЕТ „Коко Д - Димитър Пачеджиев“ - София, „Мелбърн Интернешенъл ООД“ - САЩ и „Метропол М ООД“ - София, от което на Министерството на отбраната са нанесени щети в размер на 970 653,59 лв. Престъплението е особено тежък случай и е извършено от Цонев с цел да набави имотна облага за цитираните фирми. Наказателният кодекс предвижда за този вид престъпление наказание лишаване от свобода от три до десет години и лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност.
Софийският градски съд заседава вчера по делото срещу Николай Цонев за сключването на сделка за купуване на система за строителство на хангари, която според прокуратурата е ощетила бюджета с близо 8 млн. лв.
Началникът на отбраната на Българската армия ген. Симеон Симеонов и бившият началник на Генералния щаб ген. Златан Стойков не се явиха като свидетели по това дело. Пред съда вчера показания даде първият заместник-началник на Генералния щаб през 2009-та година ген. Емил Люцканов, който не даде еднозначен отговор на въпроса нуждаела ли се е Българската армия от тази машина. По думите му, тя е имала уникални възможности и ако е била използвана в пълния си капацитет, е можела да изплати цената си. Тъй като обаче системата така и не е влязла в експлоатация, към този момент по въпроса за стойността й можело да се разсъждава само хипотетично.
На 2 април срещу Цонев беше повдигнато и обвинение за подкуп, след като обвинителите го уличиха в предлагане чрез посредник подкуп на следователя Петьо Петров, за да „оправи“ разследване срещу него.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.