Около 1% ефективност ще има при ваксинация, считат психолози и съветват да обърнем внимание на имунната си система

05 ноември 2009 00:18   4480 прочита
Общината в Търговище е осигурила предпазни маски за служителите си в центъра за административно обслужване
Общината в Търговище е осигурила предпазни маски за служителите си в центъра за административно обслужване


Общината в Търговище е осигурила предпазни маски за служителите си в центъра за административно обслужване

Основният проблем с грипа не е вирусът, а нашата имунна система. Във всеки от нас живеят всевъзможни вируси, но те не ни разболяват, защото сме с добра имунна система. Това каза на пресконференция психологът Панайот Рандев - ръководител на институт „Ре-Генезис“, предаде агенция „Фокус“. Психологът посочи, че около 25% от населението на страната се имунизира срещу грип. Международни изследвания са установили, че средната ефективност на противогрипните ваксини варира между 35 и 40%. Около 1 на 100 ефективност ще имаме при имунизацията на хората, счита Рандев.
По думите му пътят, по който трябва да се върви, не е масова ваксинация, а по-важното е да се повишат възможностите на нашата имунна система да се съпротивлява.
Психолозите са определили шест типа хора в обществото, свързани с психологическата нагласа към новия грип. Първият тип хора не са информирани за грипа - те са 5-10% от всички. 25-40% са хората, които знаят, че има такова нещо, но се съмняват, че ще ги засегне. Те неглижират проблемите. Третата категория са хора, които се колебаят. Техният брой е около 5-10%. Четвъртата голяма група са традиционалистите, които смятат, че от тях зависят нещата. Те са между 15 и 30% от населението. Те използват разпространени неща, избягват масово посещаемите места, обясни Рандев.
По думите му петата група са „медикалистите“, които са най-застрашените от грипа. Това са хора, силно притеснени за своето здраве. Тази категория е с най-отслабена имунна система, тъкмо защото е най-притеснена за здравето си, тъй като очаква външна помощ, а не разчита на собствената си имунна система. Последната група са менталистите, които са 1-2%. Това са хора с много силна вяра, които смятат, че човек се разболява, защото не вярва.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар