Официално: Отлагат членството ни в Шенген, влизаме най-рано през октомври
Приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство ще бъде отложено, съобщиха унгарски медии, цитирайки изказване на унгарския вътрешен министър Шандор Пинтер. Според официалния представител, чиято страна председателства ЕС, двете страни все още имат да изпълнят част от изискванията и е невъзможно да се впишат в срока.
"Румъния и България имат да свършат много неща”, заяви Пинтер. По думите му двете страни са в състояние да изпълнят ангажиментите си до юни и по този начин те евентуално ще бъдат приети през октомври. Пинтер подчерта, че Унгария ще продължи да подкрепя членството на България и Румъния в Шенген.
Приемането на двете балкански държави предизвика сериозни полемики в ЕС. Германия и Франция заплашиха, че ще се противопоставят на подобно решение заради опасения за вътрешната сигурност на съюза. Берлин и Париж искат засилване на усилията в борбата с организираната престъпност.
Румънският външен министър Теодор Баконски заяви, че няма причина членството на страната му в Шенген да бъде отложено. Той подчерта, че към момента унгарското председателство на ЕС подкрепя приемането на Румъния.
Баконски заяви, че ще изиска от румънското посолство в Будапеща точен запис на казаното от Пинтер, тъй като информацията не е официално потвърдена. Външният министър посочи, че на 14 януари ще бъде представен последният мониторингов доклад, който ще реши съдбата на България и Румъния.
На 22 декември 2010 г. представител от ЕС заяви, че България и Румъния няма да бъдат допуснати да се присъединят към Шенгенското пространство в началото на тази година.
Германия и Франция вече заявиха, че планираното през март 2011 година присъединяване на България и Румъния към Шенгенската зона е преждевременна крачка.
Позициите на Берлин и Париж беше изложена в съвместно писмо на външните министри на двете страни до Еврокомисията.
Малко след като писмото бе оповестено в медиите, румънският президент Траян Басеску заяви: "Смятам, че френско-германското писмо, изпратено до ЕК, е дискриминационно спрямо Румъния.”
Сайтът elcomerciodi-gital.com пък публикува материал, свързан със случващото се в България и Румъния. Политическата и социална ситуация в България и Румъния е бедствена - слаби политически структури и твърде много вътрешни разногласия. С това се характеризират източноевропейските страни-членки на ЕС, четем в публикацията.
Сайтът напомня, че 15 от най-бедните европейски региони се намират в Румъния, а 10% от румънците и 15% от българите живеят в чужбина.
И добре, че са те - констатира испанският сайт. Паричните преводи, извършвани от българите зад граница, представляват много важен източник на постъпления, коментира изданието.
Със своите слаби икономики, без членство в Шенгенското пространство и все още с ограничения за повечето европейски трудови пазари, Румъния и България ще се превърнат в много трудно смилаема салата за ЕС.
Но да не забравяме, че за десерт ни остават Сърбия, Хърватия, Черна гора, Албания, Косово и Македония, пише в заключение сайтът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.