Обложиха хонорарите на адвокатите с 20% ДДС, услугите им ще поскъпнат много

26 ноември 2009 00:18   3115 прочита

Депутати недоволстват, че така се слага финансова бариера пред гражданите. Ще връщат по-бързо данък добавена стойност на фирмите

Въпреки протестите на Висшия адвокатски съвет, който се обяви против облагането с 20% ДДС върху адвокатските хонорари, депутатите решиха да приемат такава поправка в законодателството. С решението им се отменя текстът в закона, който гласеше, че процесуалното представителство, с което се осъществява правото на защита на физически лица в досъдебни, съдебни, административни и арбитражни производства, е освободено от ставка. Заради евентуален конфликт на интереси депутатите от Коалиция за България, които имат адвокатски права, заявиха, че няма да участват в обсъждането и гласуването на промените в Закона за ДДС. Примерът им бе последван и от народните представители на ГЕРБ. Мая Манолов от ПГ на КБ коментира, че този текст не касае адвокатите, а българските граждани, които ще бъдат принудени да платят освен ДДС и цялата сума по администриране на тази услуга. Така според нея услугата ще се увеличи с 30-40%.

Петър Димитров от ПГ на КБ заяви, че ДДСто не е данък, който се плаща или ще се плаща от адвокатите. ДС ще се плаща от тези, които се ползват от услугите на адвокатите. Миналият парламент не прие тази ставка, коментира Димитров. Атанас Семов от РЗС също заяви, че адвокатските услуги ще се увеличат с повече от 20% - между 30 и 40% заради тежкото счетоводство, което ще се принудят да водят юристите, и което ще ги превърне в „правни джипита“. Слагаме силна бариера пред гражданите и тяхното право на адвокатска помощ, каза той. За България няма непосредствена опасност от налагане на санкции от страна на ЕС по този казус, добави Семов. Той призова да се изчака приключване на делото срещу България по този въпрос, което ще стане през следващата година, и ако бъдем осъдени, чак тогава да се промени законодателството.

ГЕРБ се опитват да изпълняват ангажиментите на страната ни към Европейската комисия. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от Синята коалиция Веселин Методиев при обсъждането на Закона за ДДС. Никоя партия няма да получи подкрепата на българските адвокати. Този скрит мотив за защитаване на правата им е неприемлив, заяви Методиев. По думите му аргументът за защитаване на конституционните права на адвокатите няма сила. Михаил Миков от ПГ на КБ пък заяви, че България трябва да отстоява националните позиции без комплекси, а с ясното разбиране, че е член на Европейския съюз. България е една от страните в челната тройка на Европейския съюз от гледна точка на транспонирането на европейските директиви, това каза председателят на ПГ на КБ Сергей Станишев при обсъждането на промените в Закона за ДДС. Срещу България има най-малко заведени процедури по отношение на изпълнението на директиви, обясни Станишев. Той призова да депутатите да помислят за правата на българските граждани при правените промени в закона.

Общата тенденция в ЕС е унифициране на ДДС, но това е процес, заяви Станишев. Той призова депутатите на ГЕРБ, след като изпълняват предизборната си програма по въвеждането на ДДС върху тези услуги, да въведат и диференцирано ДДС, за което също са говорили. При добро желание българското правителство трябва да намери аргументи пред ЕК да защити своите позиции, каза депутатът. Янаки Стоилов от ПГ на КБ уточни, че срещу България е заведено само едно дело и то се отнася за начина на управление на столичния боклук. Четин Казак от ДПС коментира, че в пленарна зала спорът се е разразил, така както това се е случило при обсъждането на Закона за лова. По думите му, ако някой зададе въпроса кое лоби е по-силно - адвокатското или ловджийското, то трудно можело да се даде такъв отговор. По думите му обаче, трябвало да се гласува днес по съвет и да не се подкрепя предложението за ДДС върху адвокатските услуги, а да се изчака решението на съда.

В становище на Висшия адвокатски съвет, изпратено до председателя на парламента Цецка Цачева, се казва, че налагането на ДДС върху адвокатските услуги е в противоречие с конституцията. Гражданите ще бъдат затруднени в желанието си да упражняват правото си на защита, а налагането на данък неминуемо ще повиши и цените на адвокатските услуги. От ГЕРБ обаче са непреклонни по този въпрос. Депутатите от мнозинството в парламента намалиха и срока за връщане на ДДС на фирмите. Досега той беше 45 дни, вече ще е 30. Това стана при гласуването на второ четене на Закона за ДДС.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар