НЗОК да плати 25 000 евро на Г. Елчинов, дадени за лечението в чужбина
Георги Елчинов с адвоката си Люба Панайотова
Постановление на съдът на ЕС
Здравната каса трябва да плати лечението в чужбина на всеки българин, когато не може да го получи у нас в рамките на необходимото време предвид състоянието и болестта му.
Това постанови съдът на Европейския съюз в Люксембург по питане на Георги Елчинов от Благоевград, който от 3 години се бори, за да му бъдат възстановени пари за операция в Германия, съобщава “Дневник”.
Магистратите от Люксембург заявяват, че дори човекът да е заминал да се лекува в чужбина, преди касата да му е дала разрешение, българският съд трябва да я задължи да възстанови сумата, която пациентът вече е платил зад граница. Съдът на ЕС обяснява, че компенсацията се изчислява по правилата на здравноосигурителната институция в държавата, в която е проведено лечението. В решението категорично е заявено, че разрешение за медицинска помощ в чужбина не може да бъде отказано, когато в България не може своевременно да бъде предоставено алтернативно еднакво ефикасно лечение.
Докато не бъдем уведомени официално за решението на съда в Люксембург, не можем да коментираме, коментират от НЗОК.
Случаят на 57-годишния Георги Елчинов е още от 2007 г. Спешната операция на тумор на окото, която му е направена в Германия, струва на семейството 25 000 евро, които Здравната каса отказва да плати, въпреки изпратените необходими документи. Още преди година БНТ излъчи репортаж за благоевградчанина, на когото в България било обяснено, че могат единствено да извадят окото.
Тука с мен се занимаваха някои от най-известните офталмолози в София. В крайна сметка някои от тях ме посъветваха, ако искам да си спася окото, трябва да отида в чужбина. Практиката тук е при злокачествен тумор на око, ако е в очната ябълка на окото, се извършва само изваждане на окото, разказа Елчинов тогава.
Адвокатката му Люба Панайотова коментира, че той е спазил напълно българското законодателство - подал е искане за издаване на разрешение за лечение в чужбина, за да може, след като се извърши лечението в чужбина, НЗОК да заплати това лечение. Отговорът на касата обаче се забавя и тъй като лечението на Елчинов не търпи отлагане, той заминава спешно за Берлин. Там окото му е спасено, но след това от НЗОК отказват да платят операцията с оправданието, че не могат да изплатят парите, тъй като заболяването му не попада в клиничните пътеки.
Затова Елчинов завежда дело и печели на първа инстанция - Административния съд на София. Здравната каса обаче обжалва и Върховният административен съд (ВАС) върна делото за ново разглеждане. Тогава Административният съд поиска магистратите в Люксембург да дадат отговор.
В тяхното решение ясно се заявява как трябва да се тълкува изискването на европейското законодателство, че медицинската процедура зад граница трябва да е част от дейностите, които в България се плащат от бюджета на касата и Министерството на здравеопазването. Съдът на ЕС подчертава, че това не трябва да се прави с формална проверка в клиничните пътеки и списъци на заболявания и лечения, а “по обективни и недискриминационни критерии и при отчитане на всички релевантни медицински факти и научни данни”.
След решението на магистратите от Люксембург се очаква какво в крайна сметка ще постанови българският съд.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.