Няма да създаваме спешни кабинети с 24-часови дежурства

17 декември 2010 00:20   7 коментара   9055 прочита


Джипитата скочиха срещу здравното министерство: Това е недомислица, 100 лв. за дежурство не са финансов стимул

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предрече провал на идеята на здравното министерство от началото на следващата година да заработят дежурни кабинети, в които групови практики на джипитата да обслужват пациентите през нощта и през почивните дни. Семейните лекари изброиха няколко причини, поради които дежурните кабинети няма да се състоят, но главната според тях е, че идеята е недомислена и не е в услуга на пациента.

Със сигурност те няма да заработят от 1 януари догодина, защото само за регистрацията по Търговския закон е нужно повече време, а освен това личните лекари масово нямат интерес да се обединяват в групови практики и да дават нощни дежурства. Идеята на министерството тези кабинети да поемат по-леките случаи, които сега се насочват към болниците, също била недомислена, смятат семейните лекари.

Така наречените групови практики, които ще дават нощни дежурства, няма да могат да правят нищо по-различно от това, което личният лекар прави сега през деня. Те нямат за цел да оказват спешна помощ, а неотложна помощ, за която никой не знае какво представлява. Сам общопрактикуващ лекар трудно може да направи нещо в кабинета си без апаратура. А в случая с тези кабинети става дума за един лекар със слушалки, двете си ръце и мозъка си", заяви д-р Ивайло Попов, зам.председател на сдружението.

Според общопрактикуващите лекари тези кабинети няма да имат нищо общо със сегашната практика, при която джипита сключват договори с частни клиники, на които плащат, за да обслужват пациентите им през почивните дни и нощем. "В частните центрове има различни специалисти, апаратура и т. н., а в кабинета на джипито - не", заяви Попов.

Председателят на сдружението д-р Любомир Киров коментира, че ако човек отиде в кабинета с болки в корема, няма как да му се направят изследвания, за да се прецени какво му е. Освен това много от жените общопрактикуващи лекари се страхували да дават нощни дежурства сами в поликлиниките и "да се разправят с подпийнали компании".

Според джипитата обещаните от министерството 9 млн. лева за въпросните дежурни кабинети били "хвърляне на прах в очите". Неофициално се говорело, че ще се дават по 100 лв. за дежурство на лекар. Такава бе тарифата и за дежурствата в "спешните кабинети", открити в началото на годината от здравния министър Божидар Нанев и закрити от Анна-Мария Борисова, защото през тях минавали по трима души на ден. Според джипитата 100 лева за 12-часово дежурство не са финансов стимул.

"Освен това се дават едни пари, никой не казва къде да се направят кабинети. Излиза, че, където искат, лекарите да сформират кабинети", коментира Попов. Киров допълни, че по този начин се оставят непокрити населени места. По данни на сдружението сега недостигът на кадри в спешната помощ е 50%, а при общопрактикуващите лекари - 20%.

Според Киров много по-разумно е, ако ще се дава допълнителен финансов ресурс, той да се насочи към спешната помощ, която е за всички български граждани, независимо дали са осигурени или не.

"Лукс е да се дават пари, за да бъде прегледан пациентът първо от един лекар, после от друг, при положение че още първият е можел да му свърши работа. Ако пациентът отиде в болницата и лекарят там го върне при простото джипи, за което знае, че няма какво да направи, това няма нищо общо с медицината", коментира Киров.

"Колегите не са овце да ги вкарат в кошара, груповата практика не е кооператив, не е ТКЗС", заяви Киров.

Според лекарите обслужването на пациентите дори би се влошило с разкриването на такива кабинети, защото тогава джипитата спокойно щели да си изключват телефоните, като знаят, че има работещ дежурен кабинет. "Сега поне, като им се обадят за нещо важно, се отзовават", коментира Киров.

За София, например, се полагали 23 дежурни кабинета, като не е ясно на какъв принцип ще се разпределят и дали ще се осигури сравнително близък кабинет за всички жители.

7 коментара
17 Декември 2010 09:04 | 55
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Има едно решение-парите които се дават на личните лекари за неотложна медицинска помощ да се преведат на спешна помощ !!


17 Декември 2010 16:03 | сандрина
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Защо да работите !!! Не е ЛУД този който яде зелника.....


17 Декември 2010 17:03 | Чунчо
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Щооооо ? 100 лева не са пари само за едно дежурство... я , па тия..


17 Декември 2010 18:13 | аз
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не зная как трябва да бъде, за да се лекуват качествено и навреме хората, но и така не става, да получаваш пари за записан пациент, а не за свършена работа. Никога няма нищо да се промени, след това- да ти се плаща да попълваш един куп хартии и да се отчиташ за това. За всички тези години личните лекари не дръпнаха напред, останаха си на нивото, дори надолу тръгнаха, никакво разивитие, канцелари с медицинско образование. Цялата система е недосмислена, каквото и да се прави никога няма да има добро здравеопазване.


18 Декември 2010 13:42 | 123
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

НАУЧИХТЕ ГИ САМО ДА ЛАПАТ ,СЕГА ТРУДНО ЩЕ ГИ НАКАРАТЕ ДА РАБОТЯТБАЯ МИНИСТРИ ЩЕ СМЕНЯТ ТЕЗИ ХАЙЛАЗИ ДОКАТО ГИ ВКАРАТЕ В ОБЩОПРИЕТИТЕ НОРМИ РЕСПЕКТИВНО ДА РАБОТЯТ


18 Декември 2010 18:40 | пациент
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

е, окончателно разбрахме че лекарите не искат никкви реформи, искат само повече и повече ПАРИ


15 Януари 2011 23:10 | фелдшер
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

70% от неотложни случаи се поемат от спешна помош .Зашо парите, които да се превеждат на лични лекари за неотложна помош, не се превежда на спешна???




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар