Няма да има недостиг на ток, произвеждаме двойно
Според премиера седмият реактор в Козлодуй ще е готов до 7 г.
Няма да има недостиг на ток, произвеждаме двойно повече и ще продължим да изнасяме, каза по бТВ премиерът Бойко Борисов. По сметките му в момента страната ни харчи 5000 мегавата ток, а произвежда 10 000.
С останалите енергийни проекти производството ще скочи още повече. В сряда на заседание на Министерски съвет ще бъде взето решение за строеж на седми реактор в АЕЦ “Козлодуй”, който по думите му ще е готов след 6-7 години.
Идеята за новия реактор дойде след отказа на кабинета от реализацията на "Белене". По думите на премиера това е "тежко политическо решение, правилно, важно за държавата". Според него страната е вдигнала ръце от проект, чиято цена правителството три години не е успяло да разбере.
Борисов нарече централата в Белене "една гигантска далавера" на предишния кабинет. Може ли да строите ядрена централа без цена, без договор, само с едно рамково споразумение, запита Борисов и изтъкна част от заслугите на управляващите: "Имаше опасност коритата на този гьол да се сринат, защото той беше пълен с вода, дадохме ги за укрепване, да запазим площадката".
“От 2006 година, когато започват проектът “Белене”, до 2009 година не правят абсолютно нищо, освен да изхарчат едни пари”, коментира премиерът.
В тази връзка той допълни, че нито един министър от Тройната коалиция не може да бъде изправен на съд заради АЕЦ-а, защото съществува Законът за амнистията, който ги освобождава от отговорност.
“С цялата си наглост са си гласували закон, с който не могат да бъдат съдени, каквито и престъпления да са направили. И са го гласували да важи до 2009 година”, заяви Бойко Борисов, като подчерта, че тези текстове не важат за настоящото правителство.
Сега голямата битка е да се премахнат посредниците при доставките на газа.
По думите му няма как намалената цена на природния газ от Русия да се почувства от потребителите за няколко дни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.