New York Times: Малони е един от малкото европейски лидери, които Тръмп харесва



Италианският премиер Джорджия Мелони е един от малкото европейски лидери, които Доналд Тръмп харесва, пише The New York Times, ден след срещата между италианския премиер и американския президент в Белия дом.
За международните лидери посещението на Белия дом в наши дни е непредсказуемо начинание, което носи риск да бъдат „засрамени“ от президента Тръмп или още по-лошо, обидени, според вестника. За Малоуни срещата в четвъртък в Овалния кабинет премина гладко, като Тръмп я обсипа с похвали и даде да се разбере, че я харесва, се казва в коментара.
Беше отбелязано, че Тръмп и вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс са дали ясно да се разбере по време на обяда на кабинета и срещата в Овалния кабинет, че намерението е консервативните и националистически позиции на Малони да се превърнат в модел за останалата част от Европа.
Вестникът описва срещата на Мелони в Овалния кабинет като "удобна", без искания, които биха могли да предизвикат напрежение, както се случи с украинския президент Володимир Зеленски.
Но освен приятелските антиимиграционни шеги и споделения оптимизъм, че Европейският съюз и Съединените щати ще постигнат търговско споразумение, нито един от лидерите не посочи, че е постигнал значителен напредък в преговорите по мита и други въпроси.
"Ние не бързаме", цитира New York Times думите на американския лидер.
Малоуни беше първият европейски лидер, който посети Белия дом, откакто Тръмп наложи, а след това частично спря, широкообхватни мита срещу Европейския съюз.
Срещата разсея всички останали съмнения относно специалните отношения между двамата лидери, но остана неясно какво могат да донесат тези отношения за Италия и Европа, пише вестникът.
Лоренцо Кастелани, политолог от университета Луис Гуидо Карли в Рим, отбеляза, че Мелони е „третирана като първокласен съюзник“, добавяйки, че това е необичайно за Италия, която не е военна или икономическа сила.
„Тя стана де факто посредник. Но конкретно не донесе нищо у дома“, добави той.
По време на публичната част на срещата Малоуни се опита да се свърже с Тръмп заради споделеното им отвращение към идеология, която смятаха за „събудена“, както и към политиките на многообразие, равенство и приобщаване, според The New York Times.
Тя също обеща да увеличи вноса на американски природен газ и да увеличи военните разходи и отхвърли въпроса за пренебрежението на Тръмп към Европа като „паразит“, живеещ от Съединените щати.
— Казвал ли си го някога? – попита тя президента.
"Той никога не е казвал това", цитира вестникът думите на италианския премиер.
В същото време Мелони не обърна гръб на Европа, както се опасяваха някои. Тя подкрепи позицията си за Украйна с думите, че "агресорите са руският президент Владимир Путин и Русия".
И тя изглеждаше решена да използва симпатиите на Тръмп, за да насърчи диалога между Съединените щати и Европейския съюз като цяло, отбелязва вестникът.
Тръмп имаше "помирителен тон към Европейския съюз", отбелязвайки, че "Европа е много важна за него", предава Танюг.
Но в същото време, дори докато седеше до Мелони, която той нарече приятелка, той продължи да хвали тарифите, към които Италия е особено уязвима, и потвърди намерението си да наложи насила своите условия на търговските партньори, подчертава коментарът на New York Times.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.