Най-висшият генерал вече няма да е подчинен на президента
Отрязаха военните за жилища и подаръци
Депутатите отхвърлиха предложението военните да могат да закупят жилището, в което живеят след 15 години служба. Това стана при приемането на текстове от промените в Закона за отбраната и въоръжените сили вчера. Министерството на отбраната не е толкова богато и в момента има недостиг на жилища. С това предложение МО се превръща в министерство със социални функции. Освен това в годината на криза, когато няма достатъчно средства, не би могло да се мисли за изграждането на нови жилища. Към този момент това предложение не е съобразно, каза от трибуната на парламента зам.председателят на Комисията по външна политика и отбрана Живко Тодоров.
Депутатите приеха също така предложение, според което военнослужещите са задължени да декларират конфликт на интереси. Освен това военните няма да могат да приемат подаръци, дарения, пътувания, настаняване в хотел, оказване на гостоприемство, отстъпки от дължими плащания, преференциални заеми или други облаги и услуги, които водят до оказване на влияние върху изпълнението на служебните им задължения. Според промените те могат да приемат само служебни подаръци на стойност до 50 на сто от минималната работна заплата за страната, която в момента е 240 лева, и то само веднъж в годината. Първоначално правителството бе записало в проекта подаръкът да бъде на стойност до 50 лв.
Друга промяна, която предизвика остра дискусия, бе, че началникът на отбраната няма да е пряко подчинен на президента, въпреки че ще продължи да бъде назначаван от него. В пленарна зала бе отхвърлено предложението на БСП да се запази подчинеността на най-висшия военен и на президента, освен на военния министър. От левицата обявиха, че промените в закона съществено орязват правомощията на държавния глава като върховен главнокомандващ и не изключиха възможността Георги Първанов да наложи вето. Лидерът на БСП Сергей Станишев посочи, че държавният глава разполага с достатъчно капацитет в неговата администрация, за да се направи точна оценка на последиците от приемането на тези промени в закона. Според БСП се орязват и пълномощията на самия началник на отбраната. Николай Младенов коментира обаче, че няма никакво ограничаване на правомощията на президента, които са ясно фиксирани в Конституцията.
Освен това депутатите решиха офицерите със звание „генерал-майор“ да се пенсионират на 58 години, а не на 60, както досега. С една година се намалява възрастта за пенсиониране на офицерите със звание „генерал-лейтенант“ и така става 59 г. Пределната възраст за военна служба за войниците и матросите ще бъде 45 години, вместо 49. Лицата с научно звание „доцент“ или „старши научен сътрудник втора степен“, както и „професор“ или „старши научен сътрудник първа степен“, могат да продължат да заемат длъжностите си до навършването на 60 г.
С отпадането на социалния модул от Закона за отбраната и въоръжените сили се цели бързото редуциране на Българската армия, коментира по-късно на пресконференция в парламента председателят лидерът на БСП Сергей Станишев. По думите му, ако сега недокомплектът в армията е 10 на сто, то след една година благодарение на тези промени ще бъде около 20 на сто. Според него това се прави целенасочено и съзнателно. Социалистите смятат, че неслучайно в закона е записано, че армията е до 32 000 души. Планира се рязко намаляване на състава на БА, допълни Станишев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.