Над 674 милиона загуби докара контрабандата на цигари, затварянето на безмитните магазини не пресякло тайната търговия, евродиректива ни разрешава повторното им отваряне
Над 674 млн. лева загуби е причинила на държавата контрабандата на цигари за 2008 г. по данни на Асоциацията на търговците и дистрибутори на тютюневи изделия. Контрабандният пазар на горива в България пък е бил поне 30% от общия изтъргуван обем по данни на Българска петролна и газова асоциация. Държавата губела около 1,45 млрд. лева от непостъпили ДДС и акцизи само от тази търговия.
Нивото на контрабандата с цигари не само е част от общата картина, но е над средноевропейското. За Англия то е 20%, а у нас - не по-малко от 30 на сто според шефа на Асоциацията на търговците и дистрибутори на тютюневи изделия Емил Димитров. Данните за 2009 г. потвърждават тенденцията за свиване на продажбите на цигари родно производство, което се компенсира слабо от вноса, чийто ръст от началото на годината е средно 3-4 %. Това означава, че сивият сектор продължава да разрушава този пазар, като се има предвид, че броят на пушачите не се е променил и се движи между 2,1- 2,4 млн. Държавата пък продължава да губи от данъци, осигуровки, работни места, при условие че набедените за контрабандата с цигари безмитни обекти са затворени преди повече от година, твърди икономистът Веселин Пасев. Според него в много държави безмитните обекти се използват като икономически инструмент за борба с контрабандата. Тази търговия всъщност „засмуква“ пътникопотока в зоните на ГКПП, като предлага качествени и оригинални стоки на подходящи цени. Така индустрията се опитва да намали загубите си от дистрибуция на стоки ментета и контрабандно внесени оригинали, което срива пазара. Само през един ГКПП годишно минават милиони хора и ако там няма безмитни магазини, те стават потенциални клиенти на контрабандистите и куфарните търговци.
След закриването на безмитната търговия по сухопътните граници на страната се очакваше, че контрабандата ще започне да се свива, но това не се случи. Евродиректива 2008/118 за противодействие на сивия сектор в Европа пък дава право на страните-членки, които към 1 юли 2008 г. са развивали безмитна търговия по сухопътните граници на ЕС с трети държави, да продължат тази дейност до 2017 г. Това е законовата възможност на държавата да възстанови безмитните оператори по местата им в момент, когато финансовият министър Дянков се чуди как да пълни хазната, прибягвайки до значително увеличаване на акциза на чувствителна стока като цигарите, смята Веселин Пасев.
Според него за да се противодейства ефективно на контрабандата е нужно внимателно „пипане“ на акциза на горива, цигари и алкохол. Практиките в ЕС сочат, че вдигането на акцизите води до развихряне на контрабандата, твърдят доста специалисти. Затова е нужно и паралелно затягане на контрола. Икономистът предлага и създаване на условия за развитие на търговията по ГКПП в микромолове, каквито може да се видят в Турция, Гърция, Румъния и по вътрешните граници на ЕС, или т.нар.травъл ритейл.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.