Над 100 души починали от пневмония по време на грипната епидемия
131 души в България са починали за периода на двете грипни вълни от декември м.г. до март, сочат обобщените данни, предоставени от 28-те РИОКОЗ в страната. Общо за четирите месеца в болница са били приети 27 608 българи, съобщи академик Ангел Гълъбов, директор на Института по микробиология към БАН.
От тези 131 души 110 са починали от пневмония, 10 - от грип, 10 - от други усложнения след грип, а един - от остро респираторно заболяване, уточни Гълъбов. Най-честите усложнения при грипа са бронхити, ларингити, отити, синузити, остра дихателна недостатъчност и др., а най-засегнатата възрастова група са хората между 46 и 64 години.
Най-много от починалите - 45 души, са на възраст 46-64 години, 42-ма са били на над 65 години, 19 - на възраст 30-45 г., а седем - 15-29 години. Пет от смъртните случаи са при деца от 5 до 14 години, а 13 - при деца до 4-годишна възраст.
“Това означава, че грипът си остава един много сериозен проблем, на който трябва да се обръща особено внимание, и това се прави от различни организации в ЕС и у нас”, посочи акад. Гълъбов и уточни, че България е била добре снабдена с антигрипни препарати. Той каза още, че заболяванията са следствие от сезонен грип.
Сухи крака, повече движение, разнообразна храна - цитруси, плодове, зеленчуци - главно зелени салати, коприва - това са основните съвети, които даде акад. Гълъбов, за да се избегнат грипните зарази.
В началото на март шефът на “Надзор над заразните болести? в здравното министерство д-р Ангел Кунчев съобщи обяви, че стотици са хората, които са починали от усложнения от грипа, но добави, че място за паника няма, защото почти всяка година било така.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.