На 1 юли стартира енергийното обследване на жилища

13 април 2012 00:16   1 коментар   6118 прочита


Министър Павлова даде урок на премиера по саниране на сгради

Сдруженията на собствениците ще започнат да подават формуляри за участие в проекта за енергийно обновяване на жилищни сгради от 1 юли, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Попова по време на представяне на проекта "Енергийно обновяване на българските домове” по оперативна програма "Регионално развитие”. По проекта могат да кандидатстват собственици на сгради, проектирани до 26 април 1999 г., минимум 3 етажа и минимум 6 апартамента.

Министър-председателят Бойко Борисов се присъедини за кратко към открития урок по саниране на Лиляна Павлова, организиран от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и посветена на началото на проекта. Министър Павлова обясни на премиера подробно основните положение по проекта и посочи, че се постига до 60% намаляване на разходите за отопление.

За нагледно обяснение в Гранитна зала на Министерския съвет бе показан макет на обновена сграда. Премиерът се поинтересува за пожарната безопасност и получи отговор, че се спазват всички изисквания. Борисов попита и кой може да кандидатства и какви средства се отпускат по оперативната програма.

"Даваме 100 % финансиране за техническо обследване, паспорт на сградата. Плаща се 50 на сто от проектирането, както и половината от строителните работи. 70% от общите разходи за една сграда се покриват със средства по програмата”, обясни министър Павлова. По думите й проектът не е само за саниране на панелни жилища, а за обновяване на домовете като цяло, включително и на тухлени сгради.

Общините имат право да освобождават до 7 години от данъци обновените сгради. Експерти на МРРБ са изчислили, че за апартамент 70-80 кв. метра обновяването струва средно 10 000 лева, от които по програмата се осигуряват половината средства. България е успяла да договори най-големия публичен финансов ресурс за такива проекти в ЕС при значително облекчени условия и механизми за съфинансиране от страна на собствениците.

Корпоративна търговска банка е избрана да оперира с част от средствата по Оперативна програма "Регионално развитие” и да предоставя нисколихвени кредити до 10 години или банкови гаранции пред друга банка. Лихвеният процент е средно два пъти по-нисък от пазарния и ще бъде определян спрямо кредитния риск на собствениците. Лиляна Павлова заяви, че банката е избрана с открита и прозрачна процедура по Закона за обществените поръчки. Другата банка, която се е явила на конкурса, е била Първа инвестиционна банка, но Корпоративна търговска банка е избрана заради по-добра оферта.

1 коментар
16 Април 2012 20:32 | Гражданка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Няма лошо, но колко семейства /собственици/ могат да си позволят, този разход??? Ще се радвам, ако министър Павлова отговори. Хората са без работа, нямат пари за хляб те ще правят техническо обследване и саниране.
И ако все пак в един вход 70% от собствениците, могат да осигурят средства, какво става с другите 30%???? Кой ще плаща за тях??? И за колко жилища има пари по програмата, тъй като панелките в България са сто процента за обследване и саниране.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар