МВФ: България разполага с много средства от еврофондовете, с които да смекчи ефектите от кризата
Рецесия в износа и намаляване на входящите капиталови потоци са двата шока, пред които е изправена България и страните от Централна и Източна Европа. Това каза представителят на Международния валутен фонд за България и Румъния Тони Либек по време на втория заключителен ден на Българския икономически форум.
Той прогнозира, че се очаква забавяне на местното търсене на стоки, което ще доведе до намаляване в потреблението и инвестициите. Същевременно посочи, че чуждестранните банки от региона не са оттеглили кредитните си потоци, въпреки че са ги спрели. България бе поставена в групата страни, в които има среден ефект от икономическата криза, заедно с Хърватия и Румъния. Най-тежки са последствията от кризата в Прибалтийските държави. Сред препоръките на фонда е шоковете от кризата да се поемат незабавно от реалния сектор. При финансовата политика да се спазва принципът да няма големи фискални дефицити и да се поддържа стабилността на банковата система.
Сред мерките, които биха стимулирали растежа, е подобряването на производителността на труда, което е съпроводено с реформи в публичния сектор и бизнес климата. Представителят на МВФ отбеляза, че България разполага с много средства от еврофондовете, които може да използва, за да смекчи ефектите от кризата.
Въпреки оптимистичните прогнози на анализаторите, икономиките на страните са доста инертни и се очаква последиците от кризата да се проявят с известно забавяне и в България, каза заместник-министърът на финансите Ана Михайлова в изказването си пред участниците в икономическия форум. По думите й, икономиката на страната ни в последните години започна да дава признаци на прегряване, като косвени индикатори за това са високият дефицит по текущата сметка на платежния баланс и ускоряващата се инфлация. Световната финансова и икономическа криза стигна до България в края на миналата година, като в началото на настоящата вече има значително свиване на БВП - 4,8% за деветмесечието. Това рефлектира върху износа на стоки, където се отчита също спад през последните три тримесечия. Според Михайлова през 2009 г. се очаква намаление в реално изражение на инвестициите в основен капитал, както и помалко преки чуждестранни инвестиции.
Прогнозата за цялата година е в страната да постъпят около 3 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции.
Прогнозата, заложена в бюджета за 2010 г., е за спад на икономиката от 6,3%, въпреки индикациите, че този спад няма да е толкова голям, заяви заместник-министър Михайлова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.