Мирослав Найденов връща БДС за колбаси от 1989 г.
Акцизът на ракията пада от 4,40 лв. на 2,20 лв
Преди 1989 г. правихме продукти само от месо, без никаква соя, и аз настоявам да се върне този стандарт, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по bTV. По отношение на продуктите “Стара планина” министърът бе категоричен, че в тях не трябва да има нито милиграм соя, като подчерта, че производителите трябва да намерят изчистени подправки. Когато някой установи допинг в кръвта на някой спортист, никой не пита дали е над или под нормата - той веднага получава наказание, коментира Найденов.
По думите му от Асоциацията на месопреработвателите настояват да се позволят някакви минимални количества на соя, които биха могли да попаднат от подправки например. Това обаче нямало да стане, защото ако позволят сега да има дори грам, утре някой ще поиска да има повече, заяви Найденов. Той подчерта, че соята не е вредна за здравето, но “ако човек е алергичен към нея и ако в даден продукт е написано, че няма соя, а всъщност има - това би било вредно". Така че ние ще направим продукти, в които няма соя, категоричен бе министърът. Справка в Българския институт за стандартизация показа, че има над 10 стандарта за месо и месни продукти отпреди 1989 г. и в тях няма записано влагане на соя. От пресцентъра на Министерство на земеделието заявиха, че министър Найденов е визирал Българския държавен стандарт за производство на колбаси. Рецептурата и производствените технологии не са били част от стандарта от 80-те, така че съдържанието на соя не се третира от него, уточниха от института. Те са част от техническата документация, която е била утвърждавана от Националния аграрно-промишлен съюз или от ДВСК.
Преди дни шефът на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев заяви, че стандартът “Стара планина” ще бъде променен и ще бъде разрешено наличие на соя, ако количеството й е под 0,1% или 0,25%, за да няма санкции за производители. Поводът за промяната дойде след резултатите на немска лаборатория, която изследва месата на четири наши фирми, в които беше открита соя.
Найденов съобщи още, че в момента се предприемат действия да бъде намален акцизът за литър ракия наполовина - от 4,40 лв. на 2,20 лв.
Искаме да защитим българската ракия не като географско понятие, а като традиционен продукт, за да може да се възползваме от едно европейско законодателство, а именно акциз наполовина, заяви той. Министърът е издал разпореждания на Агенцията по лозята и виното да започнат работа по процедурата. Акцията не е свързана с това как да се казва ракията, а да се намали нейната цена. Това ще позволи и да правим ракия от грозде, тъй като в момента повечето ракии се правят от житен дестилат, обясни още Мирослав Найденов.
И на тоя му искаме оставката !
го възтановите оправяне няма. И Бойко Борисов да знае и Дянкоив да го разбере че без възтановяване на земеделието страната няма да излезне от криза. Наши младежи работят на
Испанци, Гърци, Италянци при голямо унижение преберете ги по нашите поля не оставайте
нивите не засети срам за България е пустеещите земи. Виновни за това има много но най безочлив
е Иван Костов че си позволява да излиза по теливизията и да дава съвет на правителството
където с лека ръка ликвидира народното ни стопанство. Ще се потърси съд на такива.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.