Милиони евро субсидии получиха животновъди и зърнопроизводители

06 януари 2010 00:06   9328 прочита

Доходите на фермерите паднаха с 10 на сто през 2009 г.

Реалните земеделски доходи на работещите в селското стопанство в Европейския съюз са намалели с 12,2 на сто на човек през 2009 година, а в България спадът е с 10 на сто, сочат данни на Евростат, поместени в уебсайта на европейската статистическа служба. Мястото ни в класацията не е изненада, като се има предвид сравнително добрата за повечето фермери година. Небосклонът на родното земеделие често се забулваше от облаци, било с вносни плодове и зеленчуци и подбиване на цени, било то с нелоялна конкуренция, но като цяло реколтата бе добра, а реализацията - повече от успешна в условията на световна икономическа криза. Като се прибави и милосърдието на старите и новите управници, които се погрижиха за финансовото благополучие на сектора, с изключение на тютюнопроизводителите голяма част от заетите в земеделието ще изправят годината със скрита усмивка. Защото на пръсти се броят фермерите, които си признават, че от земеделие може да се печели. Болшинството споделят мнението, че изпращат година на илюзии, а новата ще бъде година на мечти.

В началото на април Държавен фонд „Земеделие“ определи целеви субсидии за подпомагане на земеделските производители през 2009 година.

Пари се отпуснаха за класифицирани кланични трупове от овце, свине и говеда по скалата (S) EUROP, съответно от 5 до 30 лева. Тогава стартира и мярката за подпомагане на месодайното животновъдството, като земеделските производители получиха по 20 лева за овца-майка и 100 лева за крава. Предвидени бяха и субсидии за закупуване на посевен материал от картофи за консумация и семепроизводство - от 110 до 210 лева на декар, за произведен и продаден качествен памук - 30 стотинки за килограм и за ползване на поливна вода от производителите на ориз, като общо разпределената сума бе в размер на 188 000 лева. Отделно 495 хил. лв. бе финансовият ресурс, който бе разпределен за поддържане на генетичните ресурси в растениевъдството. Средствата по тази целева субсидия се изчисляваха на база разходи на декар за отглеждане и поддържане на отделните култури - разходи за препарати, торове, поливна вода, електрическа енергия и горива.

От размразяването на европейските плащания по САПАРД от Европейската комисия през септември досега по програмата са разплатени общо 197 проекта със субсидия на стойност 83,7 млн. лв. Изплатени са всички проекти, които отговарят на критериите за финансиране. Неплатени по САПАРД остават 26 проекта със субсидия от 28,5 млн. лв., които не отговарят на изискванията на програмата към датата на нейното приключване и за които в прокуратурата текат проверки.

След закана, че ако в срок не получат национални доплащания за 2009 г., ще предприемат ефективни стачни действия, в средата на декември към сметките на животновъдите тръгнаха 61 млн. лв.

На глава животно се полагат следните субсидии: 132,60 лв. за отглеждане на говеда и 29,73 лв. за отглеждане на овце и кози за мляко. Тогава стартираха и част от банковите преводи на земеделските производители, за които през декември бяха осигурени 503 млн. лв. Министър Мирослав Найденов обеща през януари и февруари 2010 г. да бъде изплатен пълният размер на европейската субсидия на декар плюс част от националното доплащане за обработка на земята. По схемата за единно плащане на площ ще се изплащат по 23,78 лв. на декар, от които 16,23 лв. е европейската субсидия, а 7,55 лв. е националното доплащане от бюджета. Като цяло директните плащания за 2009 г. - европейски средства и национални доплащания, са общо 771 млн. лв. 221 млн. лв. от тях са националните доплащания, а останалите са европейската субсидия.

Единствено производителите на тютюн се почувстваха сираци и преди седмица блокираха магистрала „Тракия“ заради неполучени премии от реколта 2009. Министър Найденов попари надеждите им, че ще получат пари до края на 2009-а, и обеща да иска разрешение за финансиране от Брюксел. Премиерът Бойко Борисов заяви, че протестът на тютюнопроизводителите е инспириран. В това заподозря БСП и ДПС, които са измъкнали хиляди хора в студа. Организирали са им транспорта, храната, всичко, за да отидат точно на най-светлия ни празник на християните да блокират държавата, разгада замисъла за стачката Борисов. По думите му за 2009 година те са получили всичките си пари, а протестът е за средствата през 2010 година. Европейската комисия категорично ни казва: Можете да дадете догодина, през 2010-а, до 80 млн. лв. Ако дадете над 80 млн. лв., следва санкция, сиреч давате ги двойно: толкова, колкото ги дотирате, толкова ще платите и глоба в Брюксел. Така че всички ние трябва да преценим, ако за тютюна дадем 200 млн., това са 120 млн. повече от 80-те, 120 млн. лв. даваме за тях и 120 млн. лв. превеждаме за Брюксел, обясни премиерът.

В края на 2009-а всички земеделски производители получиха звучен финансов шамар от новото правителство, ехото от който ще кънти през следващите години. Досега земеделските производители не плащаха данък печалба, подоходен данък за физическите лица, данък върху земеделските сгради и голяма част от акциза върху горивата. Всички данъчни преференции за земеделците отпадат от следващата година. Управляващите обаче прехвърлиха вината за това на тройната коалиция с оправданието, че е пропуснала да преговаря с Европейската комисия за удължаване срока на действие на помощите, с които повече от десет години бяха покривани данъчните разходи на фермерите, а според договора за присъединяване нотификацията важи до края на 2009 г. Процедурите за удължаване на разрешителното ще се проточат поне година и половина, така че през следващите две години работещите в сектора не могат да разчитат на тези помощи. С отпадането на преференциите стопаните ще плащат пълния акциз от 600 лв. вместо 50 лв. за 1000 литра върху горивата, така че трудоемки дейности като зеленчукопроизводството, лозарството и овощарството ще увеличат в пъти разходите си. Животновъдите също ще бъдат засегнати от подоходния данък и налога върху сградите, които не плащаха досега. Опасенията са секторът да понесе изключително големи тежести, които в условията на криза да се окажат фатални.

Земеделските производители не плащат данък върху доходите си, поради което бюджетът губи над 100 млн. лв. само за 2008 г., корпоративният данък на земеделските производители се преотстъпва в размер 60 на сто, което струва на бюджета над 23 млн. лв. за 2008 г.

На земеделците се възстановява и акциз за моторни горива, което пък струва на бюджета над 60 млн. лв. за миналата година. Представени така, виждаме, че само за 2008 г. земеделските производители не са платили данъци за над 180 млн. лв., са изчислили специалисти от Института по пазарна икономика.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар