Мицкоски: Готови сме за разговор, не е добър съседът , ако едната страна е унизена 

26 юни 2024 15:23   1 коментар   2317 прочита


 

 

Премиерът Християн Мицкоски днес изрази готовност да седне с президента Румен Радев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, ако отново стане министър-председател, но посочи, че намирането на решение е двупосочна улица и че не можем да бъдем добри съседи ако нямаме взаимно уважение. Не е добросъседство, подчерта той, ако едната страна е унизена, а другата ликува. Тази нация, казва Мицкоски, „е направила много за европейското бъдеще и очаква Европа да върне на хората и държавата“. 

- Съжалявам, че подобни послания идват от източната ни съседка. Мислех, че този тип анахронични послания са част от Средновековието, но за съжаление в съвременна Европа през 21 век все още имаше политици като цитираните от вас (Радев). Въпреки това съм готов да седна и да говоря с всеки от тях. Пожелавам на г-н Борисов да направи правителството в България, защото ние идваме от Европейската народна партия и е логично да пожелая източната ни съседка да има премиер от едно семейство. Не трябва да имате дилема. Но и моето послание е, че отминаха времената, когато тук у нас имаше сервилни политици, които превиха гръб, коленичиха и подписаха всичко, което им се сложи на масата. От друга страна, в името на европейското знаме те ограбиха народа, засрамиха и унизиха родината им, каза Мицкоски. 

Трябва, казва македонският премиер, да свикнем с политици, които работят ден и нощ за доброто и бъдещето на гражданите и държавата и с „политици, които нямат намерение да превиват гръб, нямат намерение да подписват и приемащи всичко и всичко, което им се сложи на масата, но политици, които просто са готови да говорят въз основа на аргументи. " 

- Аз съм за спазването на договореностите, това е двупосочна улица. Аз съм за изграждането на приятелства със съседите, съседите са факт и не можем да избягаме от този факт. Аз съм за изграждане на мостове, но в същото време взаимно уважение. Не можем да бъдем добри съседи, ако нямаме взаимно уважение. Не е добросъседство, ако едната страна се унижава, а другата се радва. Това не е добросъседство, това е срам за едната страна, а другата страна не изпълни целта си, каза Мицкоски. 

Той посочи, че няколко пъти е казвал, че ние като държава от 40-те години на миналия век признаваме малцинствата, включително и българското, и че е факт, че не оспорваме правото на нашите съграждани, които се чувстват като такива, но той посочи и постепенната асимилация на македонското малцинство в България и решенията на Европейския съд по правата на човека. 

- Мицкоски призна ли е, че има българско малцинство в Македония или граждани, които казват, че са част от българската общност в Македония, мога да кажа, че многократно съм казвал и повтарям, че - да, ние като държава от началото на 40-те години на миналия век миналия век признаваме малцинства, включително българското. Ние не оспорваме правото на нашите съграждани, които се чувстват такива и това е факт. Но да видим сега какво се случи в историята с източната ни съседка. И ако се върнете от тези ранни 40-те години назад и ако видите преброяванията, които са правени в онези години и от началото на 50-те години, ще видите, че няколкостотин хиляди граждани на източната ни съседка се декларират като македонци. Още в края на 40-те години десетки учители от Македония, в Западна Македония, в Пиринския край на Македония, преподават на македонците на македонски език, за македонската култура, за македонските обичаи, организират се театрални представления. Фактът, че след това българските власти, благодарение на провежданата такава политика, заличават и премахват това право, води до създаване на разочарование и тиха асимилация на македонците в Западна България в Пиринска Македония и е жалко. че продължава и в 21 век, каза премиерът. 

Имаме безспорен факт, подчертава той, чрез решение на Съда по правата на човека в Страсбург, което е потвърждение, че в България има македонско малцинство. 

- Издадени са 14 решения от Европейския съд по правата на човека, че в България има македонско малцинство, чието право да се организира в неправителствена организация, да не е в Конституцията, в неправителствена организация, за съжаление, от този тип политици като г-н. Радев е инвалид. Призовавам за добросъседски отношения, на двупосочна улица, заедно да намерим решение, защото ние като добри съседи трябва да говорим с аргументи и факти, а не да политизираме това, да не го свеждаме до низки страсти. Тази нация направи много за европейското бъдеще и очаквам Европа да върне на тази нация и на тази страна, каза Мицкоски. 

Относно това дали има гаранции от Брюксел, че този проблем ще бъде преодолян, министър-председателят каза, че политиката на това правителство е да гради мостове със съседите. 

- Да имаме добросъседски отношения. То е предпоставка за нормално и достойно функциониране и най-вече за самите нас и тук не бива да има дилема. И все едно казах двупосочна улица. И ние сме готови и в Брюксел, и в София, и където кажат да седнем и да говорим на базата на аргументи и факти и да говорим за бъдещето. Междувременно, ако не успеем в това, нашата задача е да се посветим на решаването на домашното и на проблемите, които има този народ. Това ще бъде нашата политика, каза Мицкоски. 

Той повтори, че те като правителство са готови да седнат навсякъде, че не бягат от решение, но то трябва да е достойно и двупосочно. 

1 коментар
26 Юни 2024 22:26 | !!!
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

А, аааааа Мицкоски, нема да стане на твоето. България нема що да говори под северномакедонски диктат!!! И нема що да си кажете со " бугарски диктат" оти имате подписани международни / междусъседски/ договори и европейско споразумение, що требе да изпълните първо.
И още нещо да те подсетам, че ЕС иска от Скопие да отворите и архивите на УДБА в БЮРМ Северна Македония.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар