Междудържавна компания ще развива инвестициите на Катар в България
Премиерите на двете страни, Бойко Борисов и шейх Хамад бин Джасем ал Тани след срещата си в катарската столица
Ще бъде създадена междудържавна компаниs между България и Катар, чрез която ще се развиват инвестициите на арабската държава у нас. Това съобщиха премиерите на двете страни Бойко Борисов и шейх Хамад бин Джасем ал Тани след срещата си в катарската столица Доха. Министър-председателят Ал Тани изрази увереност, че Катар има интерес да влага средства в проекти в България. Той съобщи още, че до края на годината Катар ще открие свое посолство у нас.
Основният резултат от разговорите между двамата премиери Борисов и Ал Тани е изразеното от двете страни желание за повишаване на инвестициите на Катар в България. Днес се разбрахме да създадем компания между двете страни, която да прецени възможностите за инвестиции в България, каза министър-председателят на Катар Хамад ал Тани.
Бойко Борисов подчерта, че при разговорите си двете страни са излезли от добрите пожелания и са се разбрани са конкретни сфери от българската икономика, в които Катар да вложи пари. „Днес и утре министрите ще поработят върху смесената държавна компания между двете страни, която много бързо да подготви два-три до пет проекта в земеделие, енергетика, туризъм, инфраструктура, обучение на кадри, каза премиерът Борисов.
От своя страна Хамад ал Тани даде да се разбере, че Катар е държава с големи финансови възможности и има интерес да влага парите си в работещи проекти. „Не сме обсъждали колко точно пари ще вложим в България, но Катар е готова да инвестира докато има взаимна полза от това. Знаете, за миналата година общият размер на чуждестранните инвестиции на Катар е 30 млрд. долара. Планираме и тази година да вложим толкова средства в чужбина“.
Един от важните за България въпроси в отношенията с Катар, а именно - доставката на втечнен природен газ от арабската държаваq не получи конкретен отговор. Шейх Хамад ал Тани обясни, че страната ни е в списъка на Катар, но до една-две години едва ли ще се осъществи подобен транзит на синьо гориво.
България има много което да предложи на свойте партньори.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.