Меглена Кунева още е в борда на директорите на "БНП Париба"
Забраняват й политическа обвързаност
Кандидат-президентът Меглена Кунева все още е в борда на директорите на френската банка "БНП Париба",това обявиха журналистите Соня Колтуклиева и Григор Лилов в предаването "Насреща Люба Кулезич" по ТВ7. Водещата също съобщи, че екипът й е отправил официално питане до банката дали кандидатката за държавен глава все още е в управата и отговорът бил положителен.
Кунева влезе в управата на "Париба" през май 2010 г. Това стана малко след като тя отклони предложението на шефа на Европейската комисия Жозе Барозу да продължи работата си в Брюксел като директор на Бюрото на европейските политически съветници след изтичането на мандата й като еврокомисар. Тя обаче обяви, че предпочита да се отдаде на политическа кариера в родината си.
"Присъствието на Кунева в борда на "Париба" може би е лобизъм или обикновена благодарност", обясни Лилов. Той съобщи, че френската банка присъства в България от 1980 г. През 1994 г. пък правителството на сочения за близък до "Мултигруп" Любен Беров сключва няколко международни споразумения, в които се посочват и сроковете за затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". По това време и "Париба" навлиза мощно в българските енергийни проекти със заемите, които отпуска. Само първият е за четвърт милиард евро, каза Лилов.
Юрисконсулт на Беров тогава е Меглена Кунева. Всъщност тя е в юридическия отдел на Министерски съвет от 1990 г. и е била там при всички правителства до това на НДСВ. Колтуклиева пък заподозря Кунева, че търгува с вътрешната информация, която е получила като близка до Барозу в Европейската комисия. Тя обясни и че за член на борда на банката бившата еврокомисарка е предложена от две асоциации, които й забраняват партийна и политическа обвързаност.
Вероятно това е причината тя да иска толкова да е кандидат на гражданското общество, каза още Колтуклиева. От ефира на ТВ7 журналистката подари на Кунева маска, която да използва за лого на предстоящата си кампания.
Люба Кулезич пък цитира етичните правила на "Париба", според които вече кандидат-президентът Кунева е длъжна да защитава интересите на банката. Колтуклиева и Лилов влязоха в спор дали семейството на кандидат-президентката е имало връзки с "Мултигруп".
Колтуклиева цитира човек от групировката, който й разказал, че Кунева не е успяла да стигне до техните среди. Съпругът й Андрей Пръмов предложил на Илия Павлов да направят заедно мощна финансова къща. Той обаче поискал равно участие, което му било отказано и финансистът се оттеглил.
Според Лилов обаче Кунева е до гуша със семейството в "Мултигруп". Той разкри, че съпругът й Андрей Пръмов е бил съдружник с Емил Хърсев. Това беше основната структура на "Мултигруп", каза Лилов.
Оттеглянето на Меглена Кунева от поста си на еврокомисар в Брюксел и завръщането й в България съвсем не са били безвъзмездни. Според Колтуклиева настоящата кандидатка за президент е била стимулирана с огромни суми в евро.
“На 22 февруари 2010 година жълтите трубадури започнаха да я хвалят, че отказала над 17 000 евро месечно от Европейската комисия, за да се върне в България. Аз обаче направих проверка и открих интересни факти. В момента, в който напуснат, бившите комисари получават 1 200 000 евро.
Освен това им се полагат 19 990 евро за преустройване, над 300 000 евро предходни плащания и 24 000 евро годишна пенсия, след като навършат 60 години. Аз призовавам г-жа Кунева да обнародва данъчната си декларация за последните 5 години”, каза още Колтуклиева, без да крие възмущението си, че кандидат-президентът излиза пред телевизионните екрани чиста, непорочна и необвързана, а се оказва, че крие толкова много факти.
“Според мен програма-максимум за Кунева е да се върне на бял кон в Брюксел, за да заеме някоя от най-високите позиции”, добави Колтуклиева.
дъщеря на бившо партиино величие ако сме прости да гласуваме за нея
която закопа България от некадърност сега и президен жерае да става, но май сметките ще и са криви, г-жо каженте истината или просто се отеглете вий не ставате за президент.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.