МБМД: ГЕРБ не са силни, но останалите партии дремят
ГЕРБ не са силни, но останалите партии дремят. Борисов губи 20% от доверието на българите. Това показа проучване на МБМД за социално-политическите нагласи в навечерието на 2011 година, предаде Информационна агенция КРОСС. Според проучването еврокомисарят Кристалина Георгиева е с най-висока подкрепа за президент. След нея е премиерът Бойко Борисов. Останалите кандидати набират по-нисък резултат. Причината за това състояние е тоталната пасивност на опозиционните партии, каза Радева. Тя обясни, че Кристалина Георгиева не може да се кандидатира за президент, защото не отговаря на критериите. По думите й премиерът Борисов няма да изостави поста си, а министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов вече няма тази подкрепа. Може да се окаже, че на терена ще излязат съвършено нови лица през юни-август. Тази ситуация, в която няма конкретни личности и не се конкурират кандидати, играе за ГЕРБ. Това е свързано и с очакване да се кандидатира някои от онези тримата, прогнозира Радева.
Правителството има по-висока подкрепа сред избирателите в сравнение с президентството, показва още проучването. Разликата между тях е едва 4%, правителството е подкрепено от 49%, а президентската институция от 45%. Въпреки това правителството остава институцията с най-голяма подкрепа. Народното събрание е най-нехаресваната институция от българите в момента със 77 % недоверие.
Според проучването хората оттеглят диференцирано подкрепата си, но общият спад се отразява на всички институции и личности. С положително мнение се оценява Кристалина Георгиева. При Цветанов и Борисов обаче се наблюдава спад. Недоверието към вътрешния министър и премиера вече е 51%. Едва 32% от участниците в проучването смятат, че правителството се справя по-добре от предишното правителство на Ттойната коалиция, 26% смятат, че са по-зле. Критиката в сравнение с 2009 година е по-голяма, коментира Радева.
52% от участниците са склонни да критикуват правителството заради ниските доходи, социалната политика и лошата пенсионна реформа. На това се дължи и отливът на доверие от страна на населението над 50-годишна възраст. При около 30% от младите също се наблюдава спад в доверието.
Най-силна подкрепа в работата на правителството срещат борбата с престъпността, националната сигурност и пътната инфраструктура. Според участниците в проучването обаче 25% смятат, че най-слабият сектор на кабинета е здравеопазването, 17% считат за най-слаб сектор социалната политика, доходите и пенсионната реформа. Като слаби сектори са отчетени и образованието и правосъдието.
Изненадващо според данните от поучаването става ясно, че през 1998 година кабинетът на министър-председателят Костов е имал по-голяма подкрепа в сравнение с кабинета на премиера Борисов. Моя извод е, че високата популярност на Бойко Борисов е нещо, за което трябва да говорим в минало време, каза Мира Радева.
Според данните от проучването, ако изборите бяха днес, щяха да бъдат спечелени от ГЕРБ с 33,7%. След тях са КБ с едва 14,2%.
Според 31% от участниците в проучването най-големият проблем днес е безработицата, следван от ниските доходи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.