Масово се точи ДДС чрез луксозни автомобили, сочат проверки на НАП
Собственици на скъпи коли заявяват, че взимали заеми от приятели за покупката им
При проверка на собствениците на луксозни автомобили инспекторите на Националната агенция по приходите са констатирали, че има случаи, в които скъпи коли се регистрират като товарни, за да се източва ДДС. Масово чрез луксозните автомобили, които се ползват за лични нужди, се източва ДДС. В същото време за леки автомобили, които се ползват за лични нужди, няма такова право. Но се случва двуместни автомобили, поршета, мерцедеси и джипове да се регистрират като товарни автомобили. За „Бентли“ баничарка не знам, но за „Инфинити“ - товарен автомобил знам, каза Красимир Стефанов, директор на НАП, пред БНР. Той допълни, че по този проблем НАП и МВР са се разбрали да се следи как се регистрират луксозните автомобили.
12 фирми и 3 физически лица са дали смехотворни обяснения за произхода на средствата, с които си позволяват да карат луксозни автомобили. Фирма с 209 автомобила, от които и луксозната „Бентли“, както „Мазерати“ и „Ферари“, декларирала, че тези средства са от заеми от физически и юридически лица, допълни Красимир Стефанов. Друга фирма, която е задлъжняла към банките с 3 млн. лв. и не обслужва своите кредити, съкращава служители, работи на загуба, взима заеми от 1.5-2 млн. от физически и юридически лица, за да плаща лизинговите вноски и собствениците й да карат „Бентли“. Друг собственик на фирма, който отдавна работи на загуба и няма персонал, пък е дал 200 хил. лв. личен заем на фирмата си, безлихвен естествено, до поискване, а тези 200 хил. лв. той ги е получил като заем от друго физическо лице. Едно от физическите лица е декларирало, че е получило 600 хил. евро от стотина други физически и юридически лица, което от своя страна показва проблема, с който ние нееднократно сме алармирали, че се сблъскваме при извършването на проверки, допълни Стефанов.
Оказва се, че българинът има много добри приятели и в момента по този начин има такива заеми над 2 милиарда евро, посочи шефът на НАП. От 105 собственици на „Бентли“ в България са проверени 46, като 31 от тях физически или юридически лица - са доказали законни средства за притежанието на луксозния автомобил. По другите случаи тече ревизия, посочи Стефанов. В 31 случая, свързани с проверка на яхти, са възложени ревизии, казаха още от НАП. Възложени са 190 проверки на 230 яхти, към момента са приключили 130 проверки. В 99 случая няма разминавания между доходи и имущество, в 31 от случаите са възложени ревизии, включително на 7 заемодатели на собственици на яхти, съобщи Красимир Стефанов.
Има пет футболни отбора, които са изразили някакво желание за разкриване на данъчно-осигурителната тайна, но тяхното съгласие не дава възможност за разкриване на заплатите на футболистите. На 5 ноември във връзка с проверките в отборите представители на НАП ще бъдат изслушани пред Комисията по корупция в парламента. Поефективна работа на контролната дейност на Националната агенция за приходите очакват, ако се приемат внесените в парламента промени в Закона за Данък общ доход и за разплащането в брой. Вече сме внесли промени в законодателството чрез Министерството на финансите с подкрепата на министър Дянков и премиера за промените, за които вече нееднократно сме говорили да се декларират заемите над 5000 лв. в годишните декларации. Този, който е дал, и този, който е получил. И другото, което сме внесли отделен закон за разплащанията в брой над 15 хил. лв., тъй като тия заеми са получени не по банков път, а в брой, и в крайна сметка НАП се оказва безсилна, защото ние работим само по документи, допълни Стефанов. Всички сме наясно, че няма държава в Европа или по света, в които всеки да може да си разнася куфарчето с милиони и никой да не му търси някаква отговорност, коментира шефът на НАП.
Към днешна дата темповете за данъчни приходи към хазната са като миналата година, като са планирани 15 500 млрд., каза Красимир Стефанов. Но според него изпълнението ще бъде около 12 500 млрд. При среща с директора на агенция „Митници“ Ваньо Танов преди ден са констатирали, че вече има ефект от информационната връзка между НАП и митническите служби, особено по отношение на горивата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.