Македонският премиер посегна към територията на България
Никола Груевски вбеси Първанов, президентът плаши Македония с членството в ЕС
Македонският премиер Никола Груевски отправи претенции към Гърция и България в своя реч пред македонската общност в Сидни, пише гръцкото издание Неокозмос. Той призовал македонците в Австралия да бъдат единни, тъй като „няма вардарски, егейски и пирински македонци, а само македонци“. Македонците в Австралия се радват на уникалната възможност да живеят заедно със своите сънародници от Егейска и Пиринска Македония, което не се случва в нашата родина, заявил Груевски, като ги призовал да не се разделят на тази основа.
Министър-председателят на Македония призовал диаспората да остане единна по въпроса за спора за името на страната с Гърция. Той отбелязал, че преговорите с Атина предстои да бъдат подновени, за да бъде намерено решение, което няма да навреди на македонските национални интереси, език, нация, култура, интегритет, идентичност, гордост и достойнство и ще стане валидно, само ако бъде прието от гражданите на референдум, продължава Груевски.
Приемам с недоумение изразената от премиера на съседна Македония, позиция. Приемам я като недопустима, като израз на териториални претенции, коментира изказванията на Никола Груевски българският президент Георги Първанов, който в момента е на официално посещение в Австралия. Според държавния ни глава тази позиция е недопустима, още повече че Македония има амбициите да бъде член на ЕС. Искам да припомня още потвърдо онова, което казах преди девет-десет месеца, в началото на годината, че Македония трябва стриктно да изпълнява всички критерии за членство, част от които са свързани с добросъседството и с недопускането спорни въпроси да бъдат привнесени в рамките на самия ЕС, подчерта президентът. Българската подкрепа за македонското членство в Евросъюза, не е безусловна. Тя зависи в голяма степен от това какво ще бъде поведението на нашите съседи и дали ще бъдат снети незабавно подобни претенции, допълни Първанов.
На изказванията на македонския премиер реагира незабавно и българското Външно министерство. Зам.-външният министър Марин Райков окачестви този тип претенции като абсолютно неуместни. За нас тази новина беше изключително неприятна изненада. Това е един изключително настъпателен и неуместен акт, една декларация, която ние не можем да не отхвърлим, защото тя е в разрез с амбицията на Република Македония да си гарантира подкрепа за евентуално започване на преговори с ЕС, заяви Райков пред Фокус. Македония ще получи дата за започване на преговори с ЕС, когато бъде преустановена практиката да бъдат генерирани проблеми със съседните страни, бе категоричен той.
Няма да влизаме в никаква форма на диалог с Груевски или скопската общност в Австралия за несъществуващи проблеми, коментира гръцкият заместник-министър на външните работи Димитрис Друцас изказванията на македонския премиер. Гърция гледа на отношенията си със Скопие открито и винаги конструктивно. Лидерите в Скопие трябва да осъзнаят, че от тях зависи да изберат между обичайната агресивна, националистическа и иредентистка реторика или да инвестират в конструктивен, честен и състоятелен диалог за разрешаването на спора с името на Македония, подчерта той. Гръцкият дипломат повтори позицията на Атина, че единственото решение е приемането на окончателно съставно име с географско определение на термина Македония за всички цели и приложения. Това е решението, което ще открие евроатлантическата перспектива на съседния на нас народ, който искаме да приветстваме в нашето европейско семейство, колкото е възможно по-скоро. Смятам, че това решение ще допринесе решително и за стабилността в региона.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.