Литва обвинява Русия за колети с експлозиви, изпратени в Европа
Русия стои зад колети с експлозиви, пратени от Литва до европейски държави, каза съветник на литовския президент, цитиран от Ройтерс и БТА.
Западните правителства и служби за сигурност и преди са посочвали Москва като източник на редица пожари и актове на саботаж в Европа, целящи дестабилизиране на украинските съюзници.
Полският вестник „Газета Виборча“ съобщи през октомври, че пратки с експлозиви, причинили пожари в куриерски складове във Великобритания, Германия и Полша през юли, са тръгнали от Литва.
Великобритания и Германия разследват пратки, които се запалиха в складови бази в Бирмингам и Лайпциг. Берлин съобщи, че пратка в товарен самолет се е запалила, но е била избегната авиокатастрофа.
“Казваме на съюзниците ни, че това не е случайно, то е част от военни операции“, каза Кестутис Будрис, съветник на литовския президент, пред радио „Зиню“.
Коментарите на Будрис са първият случай, в който литовски официален представител публично обвинява руското военно разузнаване в отговорност за конкретен акт на саботаж, предаде Факти.бг.
Ройтерс не успя да се свърже с Будрис за коментар, а руското правителство не отговори на запитванията също за коментар, уточнява новинарската агенция.
Полският вестник съобщи, че колет се е запалил в камион в обект на куриерска фирма край столицата Варшава.
Полша съобщи през октомври, че е задържала четирима души за разследване на пратки с експлозиви, изпратени по куриер до държави членове на Европейския съюз и Великобритания. Властите във Варшава предполагат наличието на заговор, който в крайна сметка е имал за цел да бъдат изпратени такива пратки и до САЩ и Канада.
Полша закри и руското консулство в Познан поради съмнения за руски опити за саботаж. Генералният директор на британското контраразузнаване МИ5, Кен Маккалъм, каза през октомври, че руското военно разузнаване (ГРУ) се опитва да създаде "хаос" по улиците на Обединеното кралство и Европа.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.