Лихвите по кредитите растат, защото има много лоши кредити, има и усещане за риск
Според данните на Министерството на финансите ние излизаме от кризата, но лихвите по кредитите се качват. Според председателя на УС и главен изпълнителен директор на Булбанк Левон Хампарцумян лихвите по кредитите се увеличават, защото нараства усещането за риск в средата. Има някакви опасения за ликвидността в Еврозоната и има нарастващ брой лоши кредити, които се отразяват на резултатите на банките и оттам водят до една малка компонента, която увеличава лихвите, смята Хампарцумян. Покачването на таксите при ползване на дебитни карти той обяснява с това, че поддръжката на банкоматите и постерминалите, както и съхраняването на банкови депозити струват пари. „Някой трябва да плати за удобството да не носите хартиени пари в джоба си и таксите в България са значително по-ниски, отколкото в по-развитите икономики“, казва финансистът.
Банковият консултант Емил Хърсев коментира, че в България кредитите са помалко лоши от тези в Европа поради факта, че са значително по-добре обезпечени. Според него е нормално усещането за риск в кризата да доведе до поскъпване на кредита, още повече че бяхме свидетели на едни ирационално ниски нива, породени от конкуренция между банките, която сега се оказва, че е отишла прекалено далече. Той обясни, че има тенденция за постепенно увеличаване и възстановяване на кредитирането от банките. Според Хърсев е естествено новите кредити да бъдат осъвременени, т.е. с по-високи лихви от тези, които са отпускани в един предишен период.
Че има риск от повишаване на лихвите по кредитите, твърди и председателят на Асоциацията на търговските банки Виолина Маринова.
Маринова се противопоставя на идеята за обвързване на лихвите по кредитите с тези на депозитите чрез държавно регулиране. Според нея подобна регулация ще лиши банките от конкурентоспособност и ще намали кредитирането, което не е добре за развитието на икономиката ни.
Тя прогнозира, че повишението на лихвите по кредитите ще дойде от качеството на портфейла, защото компонентът на риск би завишил цената, а не промените в еврото, защото ние сме в условия на валутен борд и левът е фиксиран към еврото. Изменението на цените в България, на лихвените проценти би могло да дойде от необслужваните кредити, смята икономистът. Тя твърди, че се работи в посока да не се стигне до повишаване на лихвите по кредитите, но всичко зависи от икономическата среда. Ако икономиката се развива добре, тогава фирмите и хората ще обслужват своите задължения и няма да се стигне до такава ситуация. Не го искаме, но в крайна сметка всичко зависи от макроикономическата конюнктура и риск има, прогнозира Виолина Маринова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.