Лавина от данъчни отстъпки до 10 февруари
От вчера започна кампанията за плащането на данък върху доходите на физическите лица. Налогът може да се плати до края на април, но до 10 февруари може да се използва 5 % отстъпка от размера на дължимата сума. Същата отстъпка може да се полза до края на кампанията, ако данъкът се плати по електронен път.
Данък "офшорка"
От тази година се въвежда нов ред за данъчно третиране на доходите на чуждестранни физически лица, които са установени за данъчни цели в офшорни зони, обясни за Дарик Лорета Цветкова, главен експерт по приходите в НАП. Тези доходи ще се облагат с окончателен данък (10 %), тъй като вече ще се считат при всички случаи за доход с източник България. Задължението за облагане е на платците - т.е. на местните физически и юридически лица, които изплащат тези доходи.
"Промяната е насочена към справяне с некоректното прилагане на данъчното законодателство, тъй като много често се представят фиктивно извършени услуги в такива държави. По този начин ще се пресече изтичането на пари към тези територии", обясни Цветкова. По думите й по този начин се "затваря една законова вратичка за изтичане на пари".
Авансово облагане на наеми (за юридически лица или самоосигуряващи се)
От тази година фирмите или самоосигуряващите се лица ще внасят авансово 10 % от стойността на наема, който заплащат на наемодателите си, обясни Цветкова. Т.нар. авансово облагане на доходите от наем е аналогично на авансовото облагане при гражданските договори - платецът ще удържа данъка и ще го внася до 10-о число в съответната сметка на републиканския бюджет. По този начин, ако фирма е наела офис за 1000 лева месечно, ще изплаща на 900 лева на наемодателя си, а останалите 100 лева ще ги внася в хазната. За това ще издава документ, който наемодателят ще приложи към данъчната си декларация догодина.
Лорета Цветкова обясни, че при наемни отношения между две физически лица се запазва досегашният ред. Това означава, че ако един човек плаща 100 лева за наем на стая, той не е длъжен да внася всеки месец по 10 лева в републиканския бюджет. При декларирането на наема си наемодателят е длъжен да обяви доходите си и да ги внесе както досега.
Нова служебна бележка за други доходи
Новата служебна бележка ще се издава от платците на т.нар. "други" доходи, които са нерегулярни, не се изплащат от възложители или работодатели и не се облагат аваносово, обясни Лорета Цветкова. Например това е награда от конкурс - компютър или екскурзия, които са спечелени от физическо лице. "Те се облагат, но често физическите лица не знаят, че трябва да платят данък, а и да знаят, не могат да се ориентират какъв трябва да бъде данъкът", допълни експертът. Когато се получи тази награда, на притежателя й ще се издава формуляр, от който трябва да му стане ясно какъв данък трябва да внесе.
Нова санкция за неиздаване на документ от физическото лице, което не е задължено да издава фискален бон
Физическите лица, получаващи доходи от стопанска дейност или наем, са длъжни да издават документ. Промяната засяга тези, които не са длъжни да издават касови бележки, обясни Цветкова. Например това е валидно при наемодателите - те не са задължени да издават касова бележка на наемателите си за платения наем, но трябва да им дават документ, в който се съдържа получената сума, вида на предоставената услуга и данните на двете страни.
Задължително е обявяването, ако сте дали или получили небанков заем за над 10 000 лева. В бланката се попълва непогасената част от кредита, ако общият размер е над тази сума. Трябва да се декларират и остатъци от заеми, получени или дадени от 2005-а насам, но само ако размерът на кредита надхвърля 40 000 лева.
Данъчни облекчения
Младите семейства могат да ползват облекчение, ако купуват първото си жилище с банков кредит. Условията са сключен брак, поне единият съпруг да е под 35-годишна възраст и жилището да е единствено за семейството. Облекчението може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.
Данъчни облекчения може да ползват хората с увреждания. Лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност имат право да намалят годишната си данъчна основа със 7920 лв.
Данъчно облекчение могат да ползват плащалите вноски за доброволно осигуряване за пенсия, както и за застраховка "Живот" - в размер до 10 % от сбора на годишните данъчни основи за внесени през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване и до 10 % от сбора на годишните данъчни основи за внесени през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии или вноски за застраховки "Живот".
До 5 % от данъчната основа може да се намали с размера на извършената през годината благотворителност в полза на болници, социални домове, училища, университети, неправителствени организации и др. При дарения за културата намалението може да стигне до 15 %, а при благотворителност за фондовете за лечение на деца, за ин витро и за трансплантация - до 50 %.
Общият размер на данъчното облекчение за дарения обаче не може да превишава 65 на сто от сумата от годишните данъчни основи.
За 2010 г. данъчно облекчение може да се ползва и да дарения, направени в полза на идентични или сходни лица, установени в държава-членка на Европейския съюз или държава, която е страна по Споразумението за европейското икономическо пространство.
Глобата за неподадена в срок данъчна декларация е 500 лева.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.