Кризата остави много хора без покрив, интересът към имоти на закъсали длъжници е огромен

27 май 2010 00:05   2 коментара   14098 прочита
Ст. Иванов
Ст. Иванов


Ст. Иванов

Управителят на агенция "Явлена" Страхил Иванов

- Все по често слушаме за продажбата на имоти на закъсали с вноските към банките кредитополучатели. С колко са се увеличили тези имоти?

- Да, така е. През последната година се увеличават необслужваните кредити. Има три етапа. Единият е, когато имотът е отишъл при съдия-изпълнител. Другият е, когато се подготвя, за да отиде, т. е. той вече е влязъл в някаква рискова зона на обслужване. И третият етап е тогава, когато имаме имоти, които са потенциално застрашени да отидат в тази посока, т. е. този кредитополучател усеща, че може да плаща още тричетири вноски и след това ще изпадне в неплатежоспособност. Другият подход е, когато вече имотите са придобити от банката.

В последно време тези имоти се увеличават. Найважното е да затихне трендът на увеличаването на тези имоти, защото количеството им не е никак малко.

Имам наблюдение, че се увеличават през последната година, без да мога да говоря с конкретни цифри.

- Имате ли такива клиенти?

- Да, имаме. Там случаят е по-нестандартен, тъй като не може да се ползва банков кредит. Трябва средствата да са налични по отношение на реализацията. Ако е банков кредит, той трябва да е с предварително изготвено обезпечение, за да има налични средства, с които да се участва на търга. Спецификата на търговете е точно такава. От тази гледна точка има ограничен кръг купувачи по отношение на такъв тип имоти.

- С колко е по-евтин такъв имот?

- Много е трудно да се даде точна сума. Тя може да е както с 5%, така и с 40-50% по-ниска.

- Само частни лица ли са ваши клиенти или има и банки?

- Имаме сключени договори с няколко банки и с корпоративни клиенти. Става въпрос за няколко хиляди имота, които имаме при нас. На базата на сключен договор помежду ни те ни предоставят техните проблемни имоти - тези, които биха искали да се реализират. В това няма нищо лошо, защото се получава следното " след като тези имоти ни се предоставят, ние избирателно ги поемаме, за да ги реализираме. В никакъв случай не търсим социални проблеми, като например хора, които да бъдат изхвърлени на улицата. С такива имоти не се занимаваме. Занимаваме се с тези, които притежават по няколко имота и по никакъв начин няма да пострада тяхното физическо оцеляване или проблеми, свързани със семейството.

- В кои региони има повече такива имоти?

- В цялата страна. Включително селски, индустриални имоти, магазини, бизнес имоти. Различните банки са имали различно портфолио, като една част от тези имоти са хотели. Имам терени, земи, индустриални терени.

- Има ли интерес към такива имоти" Идват ли купувачи, които да търсят точно такива имоти?

- Нашият подход е следният. Имаме заявен интерес от много купувачи. Имаме огромна клиентска маса на хора, които проявяват интерес не само към спекулативни имоти, но и към имоти, за да живеят в тях. Ние приоритетно ги разпределяме между нашите клиенти, като обезпечаваме процедурата по отношение на участие в търг, не оставяме клиентът да се занимава със специфичната дейност по отношение на участие при съдия-изпълнители, или работа с банки. Ние сме хората, които го заместват.

- Какви са очакванията Ви за пазара на имоти до края на годината?

- Няма някаква сериозна промяна. Очакванията са ми да спре трендът на намаляване на цените, за да можем да се подготвим през следващите години за по-различен пазар. Пазарът е лош и не очаквам бърза промяна през тази година. Очакванията са ми за тази година не по-малко от 12% да бъде спадът на цените за цялата страна.


Още за: имоти   цени   криза   Още от: България и свят

Принтирай статия
2 коментара
27 Май 2010 12:41 | jancho
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Още нещо човече.В БГ-я няма реален пазар на имоти.Всичките цени са надути до умопобъркване,щом земята - упи- стана по скъпа от платината,прави си сметка за какъв пазар може да става дума.Още ще падат цените на имотите,дори ще се продават на загуба заради космическите цени на които са придобити,като се започне от земята - парцела - и се стигне до завършеният вид,който е със отчайващи качества / тип азиатско строителство /.Не забравяйте колко нови сгради паднаха още преди да са завършени или по време на строежа.Не е възможно и няма нито логика нито пазарен принцип заплатите в БГ-я да са 300 - 700 лв,месечно а 1-н кв.м. Застроена площ да струва 500 - 1400 евро.Това се случва само в болни и психясали страни като БГ-я.Не забравяйте че сега започна отново да подлудяват пазара със идиотските си прогнози за увеличение.Ами нека да ядът бетон,онези които треперят за жилища.Не се стряскайте нищо не може да се продава когато няма купувачи и пари.Не взимайте нито лев кредити от банките,те са мор.


27 Май 2010 22:03 | Боко
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Сагласен сас колегата преди мене. Аз скоро си купх един апартамент кадето живея (Раиона на Сан Франциско--не самия град, а предградията) 65000 долара.Ремонтитах го за 10000, подмених подовете, прозорците, банята, кухненското обзавеждане....Финална цена 75000 долара.Тука общите разходи са регламентирани-кат купуващ нещо с общи неща, се сагласяващ предварително да си плащаш за градинар, басеин, и т.н. (не кат в БГ--селяка у входа решава-нема да плащам, ша мизерувам и тва е....) та обшите ми неща са 230 кинта на месец.пулна застраховка ми е 22 кинт а на месец, данаци отиват на кам 140 кинта на месец. Кат удариш молива, разходите ми са 382 кинта на месец. Тури ги 400 (непредвидени разходи) Аз го давам под наем за 900 на месец. Та за година апартамент има вазвращаемост от (6000/ 75000)*100=8% Аиде сега да видя апартамент в Благоевград с такава вазвращаемост....НЯМА. И кат няма, аз ще си купувам там кадето има.има два изхода. Наемите се вдигат (не знам как ще стане) или цените падат.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар