Кризата е най-страшна, когато си отива
Изказване на директора на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски
Въпреки че кризата бавно си отива, усещането за нея в момента е най-силно. Директорът на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски обяснява пред DarikFinance.bg този феномен с факта, че много от икономическите показатели не са достигнали предкризисните си нива, което прави и обикновените хора, и бизнеса предпазливи. Освен това в момента сме в една много “опасна” икономическа ситуация - висока инфлация и нисък растеж. Защо в края на кризата тя ни изглежда най-дълбока?
- Вече има подобрение на някои от основните икономически показатели, очертават се положителни тенденции. В същото време обаче хората сега чувстват кризата много по-силно, отколкото през 2009 и 2010 г. Защо?
- При замразени доходи в условията на една малко по-висока инфлация от нормалната за период на криза това веднага се отразява на джоба на всички хора. Така че е нормално сега да се чувстват фактически ефектите от кризата, защото не забравяйте, че в началото на кризата за тези хора, които имаха стабилни доходи, които не попаднаха в групата на съкратените и на безработните, кризата донесе по-скоро положителни ефекти в потреблението.
Имаше сериозна дефлация, много цени на стоките паднаха и усещането за криза на практика го нямаше. Неслучайно даже хората се шегуваха, че кризата е напълнила ресторантите и магазините с потребители. Сега обаче реално се усеща ефектът от кризата с това замразено състояние на доходите и, от друга страна - повишени цени. Но да не забравяме, че в други страни не само че бяха замразени доходите, но имаше и реално намаляване на доходите. Така че този негативен ефект, който в момента се усеща, е може би много по-мек, отколкото в други страни. Така или иначе, тази година няма условия за увеличаване на доходите, докато не се достигнат предкризисните нива на развитие в отделните сектори и конкретни предприятия.
- Очаквате ли домакинствата да посегнат на спестяванията си в банките?
- Някои, които имат неотложни нужди и не могат да се справят с ежедневните си проблеми, вероятно да. За съжаление може би най-нуждаещите се са и тези, които нямат спестявания в банките, и те ще пострадат най-силно от създалата се ситуация.
- Смятате ли, че правителството трябва да предприеме мерки за корекция нагоре на доходите на най-уязвимите групи, ако не на всички, то поне на социално слабите и на пенсионерите?
- Според мен - да. Би трябвало, ако в бюджета се появят възможности през тази година, разбира се, не на пенсионерите като цяло, защото това би било много съществена сума, която трябва да се задели допълнително, но за най-социално слабите сред пенсионерите и за социални помощи на най-уязвените групи след населението би трябвало да се потърсят такива възможности.
- Как в тази ситуация, която очертахме досега, ще се стимулира крайното потребление и ще се задвижат сектори като търговията например?
- За съжаление няма магическа формула за това. Потреблението ще продължи да бъде свито, докато отделните предприятия и отрасли не започнат да растат с темпове, които ще им позволят да увеличат заплащането, и оттам съответно да се стимулира крайното потребление. Както и чрез подобряването на кредитната политика на банките, които започнаха да увеличават както потребителските кредити, така и кредитите за жилища. Това определено може да повлияе положително върху потреблението и да се почувства още през тази година.
- Какви са Вашите прогнози за безработицата и очаквате ли, ако тя започне да спада, всъщност спадът да е в сивия сектор?
- Безработицата ще започне да спада през тази година, особено на сезонна база. През лятото сигурно ще падне под 9% регистрирана безработица, а за цялата година вероятно ще се задържи на ниво около 9%. Възможно е поради редицата трудности, които фирмите изпитват в този период, част от заетите да бъдат в сивия сектор и в момента сивият сектор е по-висок от предкризисните нива.
Вероятно това ще се запази още 1-2 години, докато икономиката не започне да расте по-сериозно и когато вече натискът от страна на работната сила за по-добри условия на базата на конкуренцията на трудовия пазар не доведе до едно изсветляване отново на икономиката.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.