„Краят на либералната демокрация“: Човекът, който обяви „края на историята“, изразява последните си прогнози! Ето какво се случва със света! — Падането вече започна.
Франсис Фукуяма, един от най-известните интелектуалци в света, популяризирал идеята за „края на историята“ и победата на либералната демокрация, сега говори за „края на либералната демокрация“ в нова статия, публикувана във Financial Times.
„Звучителната победа на Доналд Тръмп и Републиканската партия на изборите ще доведе до значителни промени в ключови политически области, като имиграцията и Украйна. Но значението на тези избори надхвърля конкретните политики и представлява отхвърляне на либерализма от американските гласоподаватели и разрушаване на концепцията за „свободно общество“, която еволюира от 80-те години на миналия век“, пише Фукуяма във въведението.
Освен това той припомня, че когато Тръмп беше избран за първи път през 2016 г., беше лесно да се повярва, че събитието е изолирано. Той се състезаваше срещу слаб противник, който не го приемаше на сериозно, а Тръмп така или иначе не спечели мнозинството от гласовете. Когато Байдън спечели Белия дом четири години по-късно, нещата изглежда се върнаха към нормалното след катастрофалното президентство на Тръмп.
„След гласуването във вторник президентството на Байдън изглежда като аномалия, докато Тръмп въвежда нова ера в американската политика, а може би и за света като цяло. “ Американците гласуваха с пълното знание кой е Тръмп и какво защитава. Той не само спечели мнозинство, но републиканците си върнаха Сената и запазиха контрола над Камарата на представителите. Сега те имат способността да контролират всички основни клонове на правителството“, пише Фукуяма.
Но какво е естеството на тази нова фаза от американската история? Той ни напомня, че класическият либерализъм е доктрина, изградена около равното достойнство на индивидите, чрез върховенството на закона, което защитава техните права, и чрез конституционни проверки на властта на държавата да се намесва в тези права.
„Но през миналия век този основен импулс претърпя две големи изкривявания. Възходът на „неолиберализма“, икономическа доктрина, която възхвалява пазарите и намалява способността за защита на онези, които са наранени от икономическата промяна, доведе до това работническата класа да загуби своите работни места и възможности. В същото време прогресивната политика се фокусира върху защитата на маргинализирани групи: расови малцинства, имигранти и сексуални малцинства“, обяснява Фукуяма.
Освен това той посочва, че междувременно икономиката е навлязла в информационната епоха, в която повечето работници седят пред компютрите, вместо да работят във фабричните етажи. Това изравни позицията на жените на пазара на труда, трансформирайки властта в домакинствата и създавайки постоянно честване на постиженията на жените.
„Тези изкривявания доведоха до голяма промяна в социалната основа на политическата власт, което остави работническите партии да не представляват вече интересите на работническата класа, а да се превърнат в партии на образовани градски професионалисти“, продължава Фукуяма. Той добавя, че много от тези групи са недоволни от системата за свободна търговия, която е елиминирала прехраната им, въпреки създаването на нова класа на супер богатите.
Фукуяма споменава също, че подобна тенденция се наблюдава и в други страни, където лидери като Виктор Орбан в Унгария и Бенямин Нетаняху в Израел използват властта си, за да подкопаят либералните институции и да ограничат независимостта на съдебната система.
„Орбан и Нетаняху показват как демократичните механизми могат да бъдат използвани за концентриране на власт и подкопаване на либералните ценности отвътре. И сега Тръмп, вдъхновен от тези примери, иска да приложи този модел и в САЩ“, пише Фукуяма.
„Тръмп не само иска да пренастрои неолиберализма, но и да предизвика либералните ценности. Това е заплаха за класическия либерализъм. Новият мандат на Тръмп няма да изглежда като първия му. Истинският въпрос не е намерението му, а способността му действително да приложи това, което обяви“, предупреждава Фукуяма.
Относно имиграцията той посочва, че Тръмп не само иска да затвори границата, но и да депортира колкото се може повече от 11-те милиона имигранти без документи, които вече са в страната. Административно това изисква големи инвестиции в инфраструктурата, необходима за прилагането на такава политика, което може да доведе до граждански вълнения.
„Когато става въпрос за върховенството на закона, Тръмп е изключително фокусиран върху възмездието срещу онези, които смята за свои врагове. Той обещава да използва съдебната система, за да се справи със своите критици и политически опоненти“, добави Фукуяма.
Във външната политика той прогнозира, че Украйна ще бъде големият губещ, тъй като Тръмп може да я принуди да направи компромис с Русия, като прекрати подкрепата за оръжия.
„Този спад вече започна и Тръмп изигра основна роля в поляризирането на американското общество. Той създаде атмосфера на недоверие към институциите, като насърчи нетолерантността и омразата“, заключава Фукуяма.
Превод по чужди медии
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.