Край на лятото, застудява, идва първият сняг
Със значителни валежи и гръмотевични бури започва от днес серия студени дни. НИМХ обяви жълт и оранжев код за валежи и гръмотевични бури в Западна и Централна България.
“След рекордно топлото лято, от запад на изток ще премине първото есенно захлаждане, направо застудяване. Температурите ще са с десетина градуса по-ниски.” Това прогнозира пред “Труд news” климатологът Симеон Матев.
“Причината е студен атмосферен фронт от Атлантика към източните части на континента, затова на много места в страната ще вали, с изключение на планински части и Черноморието. Най-големи количества ще паднат в Рило-Родопската област - до 80-100 л/кв. м”, добави той и посочи, че това е малко повече от една месечна норма. За Западна България прогнозира до 50-60 л/кв. м. “Като цяло, в почти цялата страна се очаква да има валежи от 5 до 25 л/кв. м, което е добро начало за овлажняване на зажаднялата земя. Така че край на горещото лято и вадете топлите дрехи”, посъветва Матев.
За раздялата с топлото време потвърди и климатологът проф. Георги Рачев. Той изтъква като причина средиземноморски циклон. “Хубаво е, че ще вали. И то на много места, особено в Западна и Централна България, където се очаква във вторник и сряда на места валежите да достигнат до 20 л/кв. м. Това вече е стопански, съществен валеж.”
Климатолозите прогнозираха още кратко затопляне през четвъртък и петък, но особено застудяване в края на седмицата до 20 градуса на места.
“При това по високите части на планините не е изключено да завали сняг,” прогнозира Симеон Матев. А според проф. Рачев това е нормално явление: “На Мусала напълно е възможно да прехвърчи и малко сняг, а в Алпите пък ще ги затрупа. Ние просто ще запишем това като първи сняг”, добави той.
Климатолозите съветват на първия учебен ден 16 септември, родителите да приготвят връхна дреха за учениците, заради студените сутрешни часове.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.